Toplam kalite yönetimi ve destekleyen bilgi sistemleri
Total quality management and supporting information systems
  1. Tez No: 100953
  2. Yazar: UFUK UZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA GEDİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
ÖZET Globalleşmeyle birlikte artan rekabet şartlan, şirketlerin ürünü müşteriye kadar ulaştırdıktan sürecin her aşamasında, şirketleri“hatasız”davranmaya zorlamaktadır. Hatasız davranma ise ürünün tasarımından müşteriye ulaştığı ana kadar her aşamanın detaylı olarak hatayı engelleyecek şekilde planlanması ve bunu gerçekleştirecek sistemlerin kurulmasına bağlıdır. Yapılan bu tez çalışmasında, kısaca yukanda bahsedilen ve şirketlerin“hatasız”çalışmaya zorlandığı bir ortamda, hayatta kalabilmelerini ve varlıklannı devam ettirebilmelerini sağlayacak bir felsefe ve yönetim modeli olan“Toplam Kalite Yönetimi ve Destekleyen Bilgi Sistemleri”hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Çalışmanın ilk iki bölümü içerisinde kalite, kalite kontrol, kalite güvencesi ve Toplam Kalite Yönetimi gibi kavramlar hakkında kısa açıklamalar verilmiştir. Kalite ISO 9000 standartlarında ki tarif esas alınarak“bir ürün veya hizmetin belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılama kabiliyetine dayanan özelliklerin toplamı”olarak açıklanabilir. Kalite kontrol ise“kalite isteklerini sağlamak için kullanılan uygulama teknikleri ve faaliyetleri”dir. Kalite güvence“ürün veya hizmetin, kalite için belirlenen istekleri karşılamak maksadıyla, yeterli güveni sağlaması için gerekli planlı ve sistematik faaliyetlerin bütünü”olarak tanımlanabilir. Toplam Kalite Yönetimi de“kumlusun müşteri odaklılık, tedarikçi ortaklığı, çalışanların geliştirilmesi ve katılımı, vb. temel kavramlar esas alınarak iş mükemmelliğine ulaşmak üzere yönetilmesidir. Yukanda gerçekleştirilen tanımlardan da görüldüğü gibi; kalite kontrol, üretilen bir ürünün müşteriye sevk edilmeden önce gerçekleştirilen kontrol sistemini tanımlamaktadır. Ancak bu sistem günümüzde, firmalann yaşaması için yeterli olmamaktadır. Kalite güvence ise, kalite kontrolün ötesinde, hatalı üretimin gerçekleştirilmemesi için alınması gereken tedbir ve eylemleri içeren bir kavramdır. Burada sözü edilen her iki kavramda da sadece üretimi iyileştirme amaçlanmaktadır. Oysa, günümüzde sadece üretim değil, her konuda ”hatasızlık gerekmektedir. Yani gerek ürün, gerekse de müşteri ilişkileri konusunda hassasiyet önem kazanmaktadır. Bu hedef, yeni bir felsefe ve yönetim modeli olan, her konuda“sıfır hatayı”hedefleyen Toplam Kalite Yönetimi benimsenerek gerçekleştirilebilir. Toplam Kalite Yönetimi uygulamasının başanlı sonuçlanması, işletmedeki tüm çalışanlar tarafından gösterilen çabaya ve inanca bağlıdır, üst yönetimin uygulanacak xiitekniğe tam olarak destek vermesi, tüm kademelerin uyum ve sıkı bir işbirliği içinde çalışması açısında önemlidir. Toplam Kalite Yönetimi uygulamasının tam olarak hayata geçirilmesinde çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Bu teknikler; kalite planlaması, hedeflerle yönetim, performans yönetimi, özdeğerlendirme, yalın organizasyon, kalite çemberleri, sürekli gelişme kıyaslama, SPC ve JIT olarak tanımlanabilir. Gönümüzde Toplam Kalite Yönetim anlayışını hayata geçirmiş ve kalite sistemleri uluslararası platformlarda onaylanmış firmalar, iş ilişkilerinde yine kendileri gibi kalite sistemleri onaylanmış firmalarla çalışmayı tercih etmektedirler, işte bu gereksinimden dolayı dünyada, uluslararası platformda onay gören çeşitli kalite modelleri, akredite olmak isteyen kuruluşlar tarafından uygulanmakta ve eğer uygun görülürlerse kalite ödülü sahibi olmaktadırlar. Toplam Kalite Yönetimi üretim alanında da çeşitli teknikler yardımıyla uygulanmaktadır. Bu yöntemler; eş-zamanlı mühendislik, FMEA, kalite için deney tasanmı, kalite evi, kıyaslama vb. gibi sıralanabilir. Türkiye'de, Toplam Kalite Yönetimi'nin gelişimine katkıda bulunan başlıca üç kuruluş mevcuttur. Bunlar başlıca Kal-Der, Türk Standartları Enstitüsü ve Milli Prodüktivite Merkezi'dir. Yukanda isimleri geçen kuruluşlar, Türkiye'de Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanmasında karşılaşılan temel güçlükleri araştırmakla beraber, bu problemlerin üstesinden gelmek için çözüm üretmektedirler. Toplam Kalite Yönetimi'nin hayata geçirilmesinde önemli bir araç ta ISO standarttan serileridir. Bu standartlar serisi, Toplam Kalite Yönetimi'nin hayata geçirilmesi için gerekli noktalan vermekte ve gerekli dokümantasyon işlemlerini tanımlamaktadır. Yukanda verilen bilgilerin ışığında gerçekleştirilen üretimin, ne kadar kaliteli olduğunu saptamak için çeşitli istatistiki yöntemler uygulanmaktadır. Bu çalışmada da çeşitli tel ürünlerinin, üretim değerlerini istatistiki olarak değerlendirilmiş olup ve grafikler yardımıyla irdelenmiştir. Bu çalışmanın ikinci bölümünde ise Toplam Kalite Yönetimi'ni destekleyen Bilgi Sistemleri'nden söz edilmiştir. Envanter yönetim sistemiyle başlayıp, kurumsal kaynak planlamasına kadar gelişerek devam eden süreç parçalar halinde açıklanmıştır. Toplam Kalite Yönetimi'nde planlama önsıralarda yeralmaktadır. Malzeme İhtiyaç Planlaması'nın (MRP) mantığı, üretimde ihtiyaç duyulacak malzemenin tam istenen zamanda, tam istenen yerde olacak şekilde temin edilmesidir. Ancak malzeme ihtiyaç planlaması, üretim planında öngörülen ürünlerin üretimi için yeterli kapasitenin olup olmadığını dikkate almamaktadır. Kapasite ihtiyaç Planlaması da, MRP sisteminin bu açığını kapatmaktadır. Ana üretim programının nasıl gerçekleştirileceğini aynntılı olarak göstermektedir. Yukanda sözü edilen planlama sistemlerine ek olarak, 1980'li yıllarda MRP II sistemi, ortak imalat, finans, lojistik planlama ve denetim fonksiyonlannı entegre eden bütünleşik bir kaynak yönetimi olarak kullanılmaya başlamıştır. xiliDaha sonraki gelişmeler doğrultusunda da müşteri taleplerini sürekli nitelik ve nicelik olarak değiştiğinden, şirket faaliyetlerin bu değişimlere uygun yönlendirilmesini sağlamakta faydalanılan işletme Kaynaklan Planlaması (ERP) sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Yukanda sözü geçen planlama ve yönetim araçları, firma ihtiyaçlan doğrultusunda, çeşitli yazılım fırmalan tarafından uyarlanabilir yazılımlar olarak piyasaya sunulmaya başlanmıştır. Tezimin son bölümünde ise bu yazılımlardan SAP ve BAAN firmalan tarafından piyasaya sürülen yazılımlar incelenmiştir ve modülleri hakkında bilgi verilmiştir. xiv
Özet (Çeviri)
TOTAL QUALITY MANAGEMENT and SUPPORTING INFORMATION SYSTEMS SUMMARY As the competition conditions get harder togetfier with globafeastion, it forces companies to provide“zero defect”products to the end user. To handle the business in this way, a master plan is obligatory, starting from design stage to the production. if s a fact that, Total Quality Management and Supporting Information Systems are such management tools which are needed to help companies to live under the heavy circumstances with the core target“zero defect”. In the first two chapters of this study, some basic informations are given on some terms such as Quality, Quality Control, Quality Assurance and Total Quality Management In ISO 9000 standarts series Quality is described as“the ability of a product or service to confront the described or possible needs”. Quality Control is“application tecnrques and actions taken to provide the target quality level”. Quality Assurance is“the plans and alt the systematic actions taken to provide the trust on a specific product or a service”. Total Quality Management is“customer orientated, management model”to reach perfection in business. It can be seen that quality control is a system which starts to work after the product/service is produced till it is sent to the customer. If s obvious that it has no effect on“zero defect”production. Quality assurance is a system which focuses on some actions to provide“zero defect”production/service. However under today's circumstances, not only in production, but in every aspect, such as customer care,“zero defect”is a must. In this case, Total Quality Management is one and the only solution to prevent defected production. Success in TQM applications is strictly related to tine people in the company. As far as they take part and believe in the model, there is no handicap for success. What's more, management committee of the company should also believe and support the model. There are some techniques used to bring TQM into life such as quality planning, management with targets, performance management, self assesment, bare organization, quality circles, continious improvement, statistical process control and just in time applications. Nowadays, the companies whose quality systems are approved by international audithors, prefer to collaborate with the companies which also have approved guality systems.Therefore there are some worldwide quality system models, which companies apply in order to be certified. xvThere are some techniques, which help companies to apply TQM in production stage such as concurrent engineering, FMEA, experiment design for quality, house of quality, benchmarking.... In Turkey mainly there are three foundations in order to improve TQM applications. These foundations are Kal-Der, Institiute of Turkish Standarts (TSE) and National Productivitiy Center (MPM). An important tool which helps in the application of TQM is ISO 9000 standarts series. In order to define the quality level of a product or a sevice, some statistical tools are used. In this thesis quality indices are explained and some sample applications are given for wire production. In the second half of this study, information on information systems, supporting TQM is given. Since planning has great importance in TQM applications, material planning in production must be done with presicion. Therefore MRP (material resource planning) software is used in order to provide the required materials at the right time, at the right place. However, in MRP, if s not checked whether there is enough capasity for the forseen production plan. For that reason Capasity Resource Planning is used in order to check the vacancy for production of the specified product By the year 1980, MRP is developed and named as MRP II. MRP II is a complete resource planning package including modules such as production, finance, logistics planning and audit functions. Above explained planning and management tools are sold as softwares to the companies trying to handle TQM applications. SAP and BAAN are such 2 firms producing standart software packages for company applications in different sectors. xvi