Stochastic inventory control models and production scheduling
Stokastik envanter kontrol modelleri ve üretim çizelgeleme
  1. Tez No: 119665
  2. Yazar: EMRE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
IV ÖZET Günümüzde işletmeler için en önemli sorunların başında stoklar ve stok maliyetleri gelmektedir. Birçok firma, müşterilerinin taleplerini karşılarken aynı zamanda ellerindeki stok miktarını azaltmak istemektedirler. Bu noktada stok kontrol ve yönetimi büyük önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında, bir firmanın stok kontrol problemini çözmek için hem üretilen ürünler hem de dışarıdan satın alınan malzemeler için belirli-değişken tedarik süreli stokastik envanter kontrol modelleri incelenmiştir. Firmanın amacı müşterilerinin taleplerini karşılarken aynı zamanda daha az miktarda stok bulundurmaktır. A ve B sınıfı ürünler için envanter elde bulundurma maliyetini minimum yapacak optimal parti büyüklükleri hesaplanmıştır. Envanter modelinin sonuçlarına göre bir üretim çizelgesi hazırlanmıştır. Üretim çizelgeleme problemi bir tamsayı doğrusal programlama modeli ile çözülmüştür. Model, LİNGO 3.1 yazılımı ile çözülmüştür. Çizelgeleme modelinin sonuçlarına göre, ürünleri aylık talepleri göz önüne alınarak ürünlere ait partiler makinalara atanmıştır. Sonuç olarak önerilen envanter modeli yıllık toplam maliyeti yaklaşık olarak %67 oranında azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Nowadays, one of the most important problems is inventories and inventory holding cost for companies. Many firms would like to shorten the stocks on hand while meeting their customer orders. At this point, stock control and management is of more importance. In this thesis, the stochastic inventory control models with deterministic variable lead time for both manufactured and ordered items are presented in order to solve stock control problem of a company. Objective of the firm was to carry minimum inventory while meeting their customer demands. Optimal lot sizes that make inventory holding costs minimum are calculated for class A and class B products. According to the results of the inventory model, production schedule was prepared. Production scheduling problem was solved by an integer linear programming model. The model was solved on LINGO 3.1 software. According to the results of the scheduling model, lot sizes of products were assigned to the machines while considering monthly demand of products. Consequently, the proposed inventory control model reduces the total annual cost by approximately %67.