Çok katlı perde çerçeve sistemlerinde burulma düzensizliğinin incelenmesi
Torsional irregularity is studied in multistorey wall frame systems
  1. Tez No: 119666
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ İZBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ERTUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çok kattı perde çerçeve sistemlerinde yatay yükler etkisi altında oluşabilecek burulma düzensizliğine, taşıyıcı eleman rijitlikleriyle, yapı geometri sinin etkileri araştırılmıştır. Tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacı, Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik'te belirtilen Al - burul ma düzensizliği, ek dış merkezlik ve artırılmış ek dış merkezlik konulan açıklanmış tır. Ayrıca taşıyıcı sistem türleri de bu bölümde verilmiştir. İkinci bölümde çok katlı perde çerçeve sistemlerinin yatay yüklere göre öteleme hesabında kullanılan“Diferansiyel Denklem Yöntemi”[ 2 ], [ 3 ] anlatılmış, yön temin esas denklemleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, çok katlı perde çerçeve sistemlerinin yatay yüklere göre burul ma hesabında kullanılan“Sürekli Burulma Çubuğu Analojisi Yöntemi”[ 4 ] anlatıl mış, yöntemin esas denklemleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde Al - burulma düzensizliği, hesaplarda kullanılan deprem yü kü, ek dış merkezlik, artırılmış ek dış merkezlik ve çalışmanın özü konulan ayrıntılı biçimde anlatılmıştır. Beşinci bölümde, çalışmada yoğun olarak kullanılan, oldukça ayrıntılı işlem ya pabilen, Visual Basic 5.0 ile hazırlanan bir bilgisayar programı tanıtılmıştır. Progra mın akış diyagramı, veri dosyasının hazırlanması, program penceresi, program nes neleri, sonuç dosyalan bu bölümde verilmiştir. Altıncı bölümde, beş ayrı yapının, hazırlanan bilgisayar programıyla öteleme ve burulma hesaplan yapılmış ve elde edilen sonuçlar grafiklerle desteklenmiştir. Bu bölümde ayrıca, başka bir yapının hazırlanan bilgisayar programı ve Sap 2000 (Structural Analysis Programs) programı ile hesabı yapılmış ve elde edilen sonuçlar kıyaslanmıştır. Yedinci bölümde, bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ayrıntılı olarak açıklanmış tır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this M. Sc. Thesis work, effects for torsional irregularity, which result from rigidity and geometrical irregularities, were expounded in multistorey wall frame systems. This M. Sc. Thesis consists of seven chapters. First chapter includes purpose of work and introduction of Al-torsional irregularity, additional eccentricity and increased additional eccentricity. Also, kinds of structural systems were explained in the first chapter. Differential equation method [ 2 ], [ 3 ], which was used in translational calcula tion of wall frame systems under lateral loads, was expounded in second chapter. In third chapter, the continuous torsional beam analogy method [ 4 ], which was used in torsional calculation of wall frame systems under lateral loads, was explain ed. In fourth chapter, Al - torsional irregularity, seismic load which was used in cal culations, additional eccentricity, increased additional eccentricity and essential of work were expounded in detail. In fifth chapter, a computer program, which was used in this work, was explain ed. Subjects, which are interested in the computer program, were explained in fifth chapter. Flow diagram of program, preparing input files, window of program, ob jects of program and output files were expounded in the fifth chapter. In sixth chapter, five buildings were calculated with the computer program and graphics of obtained outputs were drawn. Other building was calculated with the computer program and Sap 2000 (Structural Analysis Programs). The outputs were compared in this chapter. Conclusions of the thesis work were summarized in seventh chapter in detail.