Klinoptilolit bakımından zengin Batı Anadolu zeolitlerinin kadmiyum, krom, toryum sorpsiyonunun incelenmesi
The Study of thorium, cadmium, chromium sorption by the West Anatolian clinoptilolite
- Tez No: 119664
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Manisa-Gördes bölgesinden temin edilen klinoptilolit bakımından zengin zeolit gerek doğal olarak gerekse NaOH, HC1 ve HNO3 çözeltileri ile modifiye edilerek kadmiyum, krom ve toryum metallerinin sulu çözeltilerinden kazanılması incelendi. Bu bağlamda başlangıç metal iyon derişiminin, çözelti pH'sının, sıvı/katı oranının ve katı-sıvı temas süresinin sorpsiyon ve iyon değiştirmekapasitesine etkisi araştırıldı. Deney sonuçlan, Th4+, formundaki katyonun doğal > HNO3 > NaOH > HC1 modifiye sırasında katyon değiştirme kapasitesine sahip olduğunu ve en yüksek katyon değiştirme kapasitesi değerlerinin sırasıyla 0,25; 0,203; 0,19; 0,17 meg/g olduğunu göstermektedir. Öte yandan Cd2+ ve Cr3+ için doğal zeolitin maksimum katyon değiştirme kapasitesinin sırasıyla 0,206 meg/g ve 0,92 meg/g olduğu saptandı. En uygun iyon değiştirme koşullarının Th4+ için tüm klinoptilolit türlerinde sıvı/katı=30/l değerinde, doğal klinoptilolitte pH=3, NaOH modifiye klinoptilolitte pH=0, HNO3 ve HC1 modifiye klinoptilolitlerde ise pH=4,5' da gerçekleştiği belirlendi. Cd2+ için ise sıvı/katı=30/l, pH=8, süre 3 saat iken Cr3+ için sıvı/katı=30/l, zaman 6 saat, pH=6,5' da en yüksek katyon alım değerlerine ulaşıldığı gözlendi. Sonuç olarak Cd2+, Cr3+, ve Th4+' ün çözelti ortamından doğal ve modifiye klinoptilolit türleri kullanılarak çözelti ortamından uzaklaştırılabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, the removal and recuperation of cadmium, chromium and thorium from their aqueous solution using natural and acid or base modified clinoptilolites were outlined. The ion exchange and sorption ability of Cd(II), Cr(III) and Th(IV) cations were studied depending on initial cation concentration, pH, liquid/solid ratio and solid-liquid contact time. Experimental results show that Th4+ cation exchange capacities decrease by following order natural > HN03 Modified > NaOH Modified > HC1 Modified. The maximum cation exchange capacities Th4+ were 0,25; 0,203; 0,19; 0,17 meg/g respectively. On the other hand the maximum ion exchange capacities for Cd + and Cr3+ on natural zeolite were 0,206 meg/g and 0,92 meg/g respectively. The optimum ion exchange conditions for Th4+, using natural, NaOH modified and HC1 or HNO3 modified clinoptilolites as sorption materials were pH=3, pH=0 and pH=4,5, respectively, at liquid/solid ratio of 30/1. The optimum ion exchange conditions for Cd2+ and Cr3+ were pH=8 and pH=6,5,repectively using natural clinptilolite as sorption material. Finally, the removal of Cd2+, CrJ+ and Th4* from their aqueous solutions were successfully carried out using natural and/or acid or base modified clinoptilolites. f c YÜKSEKÖ?RETİM K5JBU Ut ^OKOMANTASYOfi WBBXSEİ