Characterizing reverse recovery behaviours of diodes using spice
Spice kullanarak diyotların ters geri kazanım davranış karakterlerinin belirlenmesi
- Tez No: 119672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
in ÖZET Diyotlar güç elektroniği ve doğrultucu devrelerin en önemli öğelerinden bir tanesidir.. Açıktır ki gerçek ve ideal bir diyodun davranışları birbirinden farklıdır. Diyotların davranışları devrelerin analizi ve tasarımı açısından önem arz etmektedir. Bu tezde diyotların iletim konumundan yalıtım konumuna geçişleri incelenmiştir. Temel bir devre kullanılarak devredeki elemanların değerlerinin ve diyot parametrelerinin bundaki etkileri araştırılmıştır. Benzetişim çalışmaları yaygın olarak kullanılan Pspice programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Diodes are one of the most important elements in power electronic and rectifier circuits. Obviously the behaviour of the real diode differs from that of the ideal one. The behaviour of the diode is important as far as analysis and the design of the circuits are concerned. The reverse recovery behaviour of the diodes are investigated in this thesis. Using a basic rectifier circuit the effect of circuit and diode parameters are extracted. The simulations are done by using the popular circuit analysis program PSpice.