Kullanıcı gereksinimlerinde yaşanan değişimin alışveriş merkezi tasarımına etkileri
The Effects of the changes of user requirements to the shopping center planning and design
  1. Tez No: 119671
  2. Yazar: EVRİM BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SENCER AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Alışveriş, insanoğlu için sürekliliği olan bir kavramdır. Yaşayışını belirli bir düzeyde sürdürebilmesi için gerekli olan bu kavram, yüzyıllar öncesinde değiş - tokuşla başlamış ve günümüz alışveriş merkezlerine kadar gelen bir süreç izlemiştir. Geçmişten günümüze kadar gelinen bu süreç ayrıntılı bir şekilde incelendiğinde, her dönemin kendine özgü toplumsal, sosyal ve ekonomik işleyişi olduğu rahatlıkla görülebilmektedir. Tüm bunların paralelinde de, her dönemde farklı tüketim kültürleri oluşabilmektedir. Farklı dönemlerde, tüketim alışkanlıklarında ve kullanıcı gereksinmelerinde yaşanan köklü değişimlerin,“alışveriş”kavramı üzerindeki rolü kesinlikle gözardı edilemez. Öyle ki; özellikle sanayi devriminden sonra yaşanan teknolojik gelişim, ekonomide ve üretimde farklılaşmaya neden olmuş, hızlı nüfus artışı ve kentleşme etkenleriyle de birleşince; alışveriş kültürü ve tüketim alışkanlıkları değişmiştir. Bunun sonucu olarak da,“alışveriş merkezleri”kavramı ortaya çıkmıştır. Günümüz kullanıcılarının gereksinmelerine göre oluşan farklı tiplerdeki alışveriş merkezleri, artık alışverişin yanında dinlenme ve eğlenme gibi gereksinmelere de olanak sağlayacak şekilde tasarlanmaktadır. Bu bağlamda alışveriş merkezleri kavramı, bu tezde her yönüyle ele alınmaya çalışılmıştır. Konu ile ilgili kavramların tanımı, alışveriş merkezlerinin tarihsel gelişimi, günümüz alışveriş merkezlerinin oluşmasının nedenleri ve işlevsel özellikleri ile 21. yüzyılda alışveriş kavramları detaylı olarak ele alındıktan sonra,Türkiye'den ve yurtdışından seçilen örnekler incelenmiştir. Bu amaçla, bu çalışma 7 bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde; problemin tanımı yapılmış, çalışmanın önemi, amaçları, varsayımları ve kısıtlamaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; ticaret, alışveriş, alışveriş merkezi, tüketim, tüketim toplumu ve tüketici gibi araştırma kapsamı içine giren belli başlı kavramlar tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde; alışveriş merkezlerinin tarihsel gelişimine yer verilmiş ve her dönemin kendine özgü alışveriş mekanlarının özellikleri ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir. Eski çağ mimarlığındaki çarşı yapılarından başlayıp, sırasıyla Türk çarşı yapılarına ve sanayi devriminin etkilerinin alışveriş mekanına nasıl yansıdığı konusuna değinilmiştir. Daha sonra ise, sanayi devrimi sonrası gelişen ticari yapılar araştırılmış ve günümüzün alışveriş merkezlerine kadar gelinen süreç anlatılmıştır. Dördüncü bölümde; başta tüketim alışkanlıklarında yaşanan köklü değişimler olmak üzere, toplumsal ve sosyal yapıda, teknoloji ve ekonomi alanlarında ve kent yaşantısında yaşanan değişimlerin, günümüz alışveriş merkezlerinin oluşumunu nasıl etkilediği konusu incelenmiştir. Daha sonra ise, alışveriş merkezlerinin işlevsel özelliklerine değinilmiştir. Beşinci bölümde; daha önceki bölümlerde anlatılanlar doğrultusunda Türkiye'deki ve yurtdışındaki bazı önemli alışveriş merkezleri işlevsel açıdan ayrıntılı bir şekilde irdelenmiş, anlatılanlar fotoğraf ve planlarla görsel olarak desteklenmiştir. Altıncı bölümde; 21. yüzyılda alışveriş kavramı ele alınmıştır. Günümüzde tüketim anlayışında hızlı bir değişim yaşanmakta ve“sanal ortamda alışveriş”kavramı her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Bu bölümde, tüm bu kavramlar ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve sanal ortamda alışverişin, alışveriş merkezi tasarımına etkileri üzerinde durulmuştur.IV Yedinci ve son bölümde ise; tez kapsamında incelenen bölümlerin genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve elde edilen sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Shopping is a lasting concept for human-beings. This concept, that is necessary to continue their life in a determined level, started with exchange hundred years ago and followed a whole process to come to today's shopping centres. When this concept that had been come from past to now, is examined in details, each period's own social and economic functions can be seen very clearly. According to all them, different consumptions can be formed in each period. The role of the radical changes upon the concept of“shopping”are never denied, especially in technological development after the Industry Revolution that caused to differentiate between economy and consumption; and all these connected with the factors of rapid growth of population and city building; so that, the shopping culture and the consumption habits changed. As a result of this, the concept of“shopping centres”were formed. Different types of shopping centres, that is formed according to the necessities of today's users, have been planned in order to provide the necessities like recreation and entertainment beside the shopping, too. The concept of shopping centres is tried to search with every direction in this thesis. After the definition of the concepts in relation to the subject, the historical development of shopping centres, the forming reasons of today's trade centres and their functional features and concepts of trade in 21th century had been searched with details; chosen patterns from Turkey and foreign countries were examined. On that purpose, this study is divided into seven parts.VI In the first part, the definition of the problem was done; the importance, aim, hypothesis and restriction of the study was scrutinized. In the second part, main concepts belong to the contents of the research like trade, shopping, shopping centre, consumption, the community of consumption and consumer were described. In the third part, they gave importance to the historical development of the shopping centres and scrutinized the features of the shopping centres peculiar to then- own period in details. How the effects of the Industry Revolution reflected to the shopping places were touched, started with the subject of the buildings of bazaar from ancient times in architecture, continued with the buildings of the Turkish bazaar. Then, trade buildings that developed after the Industry Revolution were investigated and the process of the shopping centres from past to now was explained. In the fourth part, how the priority subject of the radical changes on the habits of consumption and the subject of the changes that had been lived on social structure, techonology, economy and city life effected the forming structure of the shopping centres were investigated. And then the functional features of the shopping centres were mentioned. In the fifth part which is related to the previous parts, some important shopping centres in Turkey and foreign countries were scrutinized in details; tellings were supported with photo and plans visually. In the sixth part, the shopping concept in 21th century was scrutinized. Nowadays there has been a rapid change in the intelligence of the consumption and the concept of shopping in“virtual environment”has taken more attention than the previous days. In this part, all of these concepts were scrutinized in details. In the seventh,“the last”part, a general revision, under the scope of the thesis, was done and gathering results were determined.