Hassa-Güvenç-Yalangöz (Kırıkhan-Antakya) yöresi bazalt ve çevre kayaçlarının jeolojik, petrografik, hidrojeolojik incelemesi
Geology, petrography, hydrogeology of basaltic and the other geologic formations in the Hassa-Güvenç-Yalangöz area (Kırıkhan-Antakya), S. Turkey
  1. Tez No: 119869
  2. Yazar: NURETTİN PELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET İŞLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
öz DOKTORA TEZİ HASSA - GÜVENÇ - YALANGOZ (KIRIKHAN - ANTAKYA) YÖRESİ BAZALT VE ÇEVRE KAYAÇLARIN JEOLOJİK, PETROGRAFİK, HİDROJEOLOJİK İNCELEMESİ Nurettin PELEN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Fikret İŞLER Yıl: 2002 Sayfa: Jüri: Prof. Dr. Fikret İŞLER Doç. Dr. Fikret KAÇAROĞLU Doç. Dr. Osman PARLAK Çalışmanın amacı, Amik Ovasının kuzeydoğu uzanımında yer alan Karası vadisindeki volkanik kayaçların jeolojik, petrografik ve Mdrojeotojik özelliklerini ortaya koymaktadır. Farklı fiziksel özelliklere sahip volkanik kayaçlar ayrı ayrı haritalanıp, akifer seviyeleri araştırılmıştır. Volkanitlerdeki yeraltısuyu ile Karasu deresi arasındaki etkileşimler ortaya çıkarılmıştır. Farklı fiziksel özelliklerden yararlanılarak haritalanan volkanitlerden, örnekler alınmış, petrografik ve jeokimyasal analizler yapılmışnr. Petrografik özelliklerin, yeraltısuyu depolanmasına olan katkıları belirlenmiştir.Bölgenin tektonik özellikleri ortaya konmuş, tektonizma ile volkanik kayaçlar arasındaki ilişki irdelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda, ovadaki tarımsal arazilerin sulama suyu gereksinimi He, yerleşim yerleri ve sanayi tesislerinin içme - kullanma su ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmıştır. Bunun için çalışma sahasında yüzlek veren her jeolojik formasyonun akifer özelikleri ve içerdikleri yeraltısuyunun kimyasal açıdan kullanılabilirliği ortaya konmuştur. Su kimyası analizi sonuçlarına göre en uygun suların, volkanik kayaçlar ile Paleozoyik yaşlı ve kuvarsit içeren formasyonumdan çıkan sular okluğu ortaya konulmuştur. Ayrıca yeraltısuyunun temiz bir şekilde uzun yular korunması amacıyla, gerekli önlemlerin alınması ve uygulanması önerilmiştir. Anahtar Kelimeler. Petrografi, Bazalt, Jeokimya, Hidroloji, Yeraltısuyu, Akifer.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS HASS A-GÜVENÇ- YALANGOZ (KIRIKHAN - ANTAKYA) YÖRESİ BAZALT VE ÇEVRE KAYAÇLARIN JEOLOJİK, PETROGRAFİK, H İDROJEOLOJÎK İNCELEMESİ Nurettin PELEN ÇUKUROVA ÜNÎVERSrrESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİ?İ ANA BİLİM DALI Danışman: Pro£ Dr. Fikret İŞLER Yit 2002 Sayfe Jure Prof. Dr. Ffcet İŞLER Doç. Dr. Fikret KAÇARO?LU Doç. Dr. Osman PARLAK Geology, Petrography, Hydrogeology, of Basaltic and the other Geologic Formations in the Hassa - Gövenç - Yakngoz Area (Kırıkhan - Antakya), S. Turkey. The purpose of the study k to determme geology, petrography, hydrogeology of basaltic and the other geologic formations which is located northeast of the Amik plain. Different physical propertis of basalts and other formations in the study area were mapped. All of the geological formations, specially each different basalt flows were examined in detail for hydrogeogjcal properties-Interaction between the grounwater in volcanics and Karasu stream were investigated. Samples from young basaltic volcanics and the other geologic formations were taken samples.Taking from the rocks in the field were prepared thin section and petrographically investigated in detail under the microscope.Relationship between tectonic situation and young basaltic volcanism was examined. As a result of this research, the groundwater quality was examined for irrigation, industrial and rural supplies.The aquifer properties of the formations and the chemical suitability of grounwater in them were determineLAccording to the chemical analyses data, Karasu volcanic rocks and some Paleozoik formations contain the most suitable groundwater. Key Words : Petrography, Geochemistry, Hydrology, Groundwater, Karasu River, Aquifer, Tectonic. n