Bucak-Çokak (Tarsus kuzeyi) alanının stratigrafisi
- Tez No: 13133
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZ: İnceleme alanı, Troid kuşağının doğusunda yer alıp, bu çalışma ile Bucak-Çokek (NW Adana ) dolayının ayrıntılı stratigrafik dizilim ve yapısal konum sunan kayastratigrafi birimleri ayırtlanmıştır.Bölgede Permo-Karbonifer yaşlı şelf ve sığ denizel özellikli Karahamzauşağı formasyonu ile bu formasyonu diskordansla üzerleyen üst Triyas -Jura -Kratese yaşlı sığ denizel özellikli Demirkazık formasyonu temeli oluşturmaktadır.Paleozoyik-Mesozoik temek üzerine Tersiyer'e ait birimler açısal diskordansla gelip çalışma alanının büyük bir kısmını kaplamaktadır.Bunlar Oligosen-Alt Miyosen yaşlı karasal Gildirli formasyonu, Alt -Orta Miyosen yaşlı sığ denizel Kaplankaya formasyonu, Alt-Orta Miyosen yaşlı resifal Karaisalı formasyonu ve Orta miyosen yaşlı derin denizel pelajik karakterli Güvenç formasyonudur.Resifal Karaisalı formasyonu ile resif ilerisinde yanal/düşey geçişlidir.Kuvaterner'de ise taraça ve kaliçi ayırtlanmıştır.İnceleme alanının jeoloji haritasının (EK-1) yanı sıra yapı haritası (Ek-2) genelleştirilmiş stratigrafi kesiti (Şekil-3), stratigrafik korelasyon çizelgesi (Şekil -2) üç birime ait ölçülmüş stratigrafi kesitleri (Şekil12-14), jeoloji enine kesitleri (Ek-3) ve dört birime ait doğrultu-eğim gül diyagramları (Şekil-16,17,18,19,)hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The study area is located in the eastern part. of Teurid zone. In this study detailed stratigraphic investigation has been done around Bucak- Emirler area (NW Adana) Various lithostrstigraphic units and their structural positions are differentiated in the mapping area. Shelf and shallow marine characters of Permo-Carfconifereows ;aged Karahamzauşağı formation and shallow sarine characters ;of upper Trias- Jurrasic-Creteceous aged Demirkazık formation are fowad at the hasse of the succession. Demirkazık formation disconfortssauiy overlay the Karahamzauşağı formation in the mapped area. Tertiary units are videspread in the study area and Paleosoic-Meaozoic bessement unconformably overlain by this succession. Tertiary accession coraprise continental characters of Qligocene-Lower Miocene aged Bildirli formation; shallow marine characters of Lower-Middle Miocene aged Kaplankaya formation reefal characters of Lower- Middle Miocene aged Karaisalı formation and deep marine and pelagic characters of Lower -Middie Miocene aged Güvenç formation. Reefal characters of Karaisalı formation has lateral and vertical relationship at the back-reef with the Kaplankaya formation and the Güvenç formation at the fore-reef zone Quaternary aged terrace and caliche formations have also been determined. Together with geological raap of the studied area,, the structure map, the Columnar Stratigraphic Section, measured stratigraphic sections, geologic cross-sections and strike-dip rose diagrams deal with four units have been done.