III. Selim zamanında Kayseri'de şehir hayatı (1789-1808)
Life in the city of Kayseri under the reight of Selim III (1789-1808)
  1. Tez No: 11987
  2. Yazar: HAMİYET SEZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET III. Selim Zamanında Kayseri'de Şehir Hayatı (17$S-1808) Kayseri Erciyes Dağı'nın eteklerinde ova üzerinde kurulmuş bir şehirdir. İncelediğimiz dönemde (1789-1808) KarafRan Eyaletine bağlı bir sancak merkezidir. Ayrıca iş lek bir ticaret merkezidir, önemli ticaret yolları üzerin de bulunması bu ticari önemini arttırmaktadır. Osmanlı şe hirlerinde olduğu gibi etrafında surlar bulunmaktadır. Şeh rin tarihi M.ö. XXV. yüzyıla kadar gitmektedir. Kayseri 'nin incelediğimiz dönemde 77 tane mahalle si vardır. Şehirde cami/mescid, Medrese, Han, Hamam, gibi sosyal ve dini yapıların sayısı oldukça fazladır. Şehirde mutasarrıf için ayrılmış bir saray ve bir de davaların ba kıldığı mahkeme binası bulunmaktadır. Şehrin nüfusu yakla şık olarak 19-20 bin civarındadır. Kayseri'de idareci olarak mutasarrıf bulunmaktadır. Ancak idareyi mütesellimi aracılığıyla yürütmektedir. İda rede ayrıca şehir kethüdası, yeniçeri serdarı, ayan, kadı, esnaf kethüdaları, müftü, nakib'ül-eşraf kaymakamı yardım cı olmaktadır. Şehrin ticari hayatında esnaf grupları önemli rol oynamaktadır. En önemli ticari ürün sahtiyan ve güherçile dir. Sahtiyan ayakkabı yapımında kullanılan önemli bir de ri çeşididir. Güherçile de barut üretiminde kullanılmakta- 8889 dır. İstanbul'un her iki ürün çeşidi ihtiyacının büyük bir kısmını Kayseri sağlamaktadır. İncelediğimiz dönemde Kayseri'de fiyat artışı gö rülmektedir. Bu artış bazı ürünlerde az olmakla beraber bazılarında fazladır. ^ Hazırlayan: Danışman:.. ¦* Prof. Dr. Yücel ÖZKAYA HamiyetSEZER
Özet (Çeviri)
SUMMARY Life in the city of Kayseri under the reigh of Selim III (1789-1808) The sity of Kayseri is situated in a plain at the foot of Mt. Erciyes, During the period in between 179 8 and 180 8 that we are examing Kayseri was a Sancak Merkezi (Centre of Sancak) in the ^borders of the porvince Kara- man. It was a busy trade center. It was an important city because it is situated on trade rauts. Kayseri is also surounded by ottaman cities /The history of Kayseri goes bade to 25 th century B.C. Kayseri had 77 districts during the period(1798- 1808). There are mahy public and holy places such as mos ques masj ids, Khans, baths etc. In the city there were a place and a judical court assigned to mutasarrıf (the go vernor). But the odminist ration of the city was carried ant by mütesillimi. On the othe hand, the kethüda of the city, Kadı, Ayan, Yeniçeri Serdarı, Nakib'ül Eşraf Kayma kam. Müftü and the kethüdars of trade also assumed res ponsibility in the administration of the city. The various traders also played on important part in the commercial life of the city. The most important commercial goods were sahtiyan and güherçile, Sahtiyan was an important kind of leather that is used in shace 9091 making and güherçile is used in manufacturing of gun pow der. Kayseri provided a great portion of Istanbul's need for the both of these important products. The scale of the pricerise or inflation at Kayseri during the period we are examining is traceable and was considerably high. While the prices of some goods kept quete ste ady in going up and was small, the prices of so me others went up comparatively sharper and higher. This was also the period during Which the reforms called Nİ2am-x Cedid begon to take place. The kinds of reforms seen at Kayseri during thus time can be listed as building of the barracks, the establisment of the mili- tory order called Nizam-x Cedid. In fact there reforms at Kayseri begon to be carred out towards the end of the perrod and disappeared from the stage soon after the reigh of Selim III. Without being fully established.