Dikdörtgen elasto-plastik kompozit plakların dinamik analizi
Dynamic analysis of rectangular elastoplastic composite plates
- Tez No: 212894
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZBAY, PROF. DR. TEKİN GÜLTOP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada dikdörtgen, ince ve tabakalı kompozit plakların, eşdeğer ızgara modeli kullanılarak elasto-plastik dinamik analizi yapılmıştır. Kirchhoff Plak Teorisine dayanarak kompozit plakların hareket denklemi elde edilmiş ve farklı sınır şartları dikkate alınarak sonlu farklar metoduyla çözüm yapılmıştır. Dikdörtgen tabakalı kompozit plakların doğal frekans parametrelerine her iki kenarın oranının (a/b), kenar-kalınlık oranının (a/h), fiber diziliş açısının ve tabaka diziliminin etkileri incelenmiştir.Eşdeğer kirişlerden oluşan bir plak eğilme modeli kullanılarak, plakın rijidlik matrisi ve kütle matrisi doğrudan rijidlik metoduyla elde edilmiştir. Kompozit plaklara farklı dinamik yükler uygulanmıştır. Modların ve frekansların hesaplanmasından sonra, ayrıştırılan sistemin çözümü Newmark Doğrusal İvme Metoduyla yapılmış ve her serbestlik derecesinde dinamik elasto-plastik deplasmanlar zaman adımlarına bağlı olarak hesaplanmıştır. Deplasmanlardan sonra, dinamik gerilme değerleri de zamana bağlı olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Equation of motion of composite plates was derived making use of the Kirchhoff Plate Theory, and the solutions were obtained using the finite difference method by the cosideration of various boundary conditions. Certain factors that affect the natural frequency parameters of rectangular laminated composite plates, which are the aspect ratio (a/b), the span-to-depth ratio (a/h), the angle-ply and the lamination sequence were investigated.By making use of the direct stiffness method in the context of the equivalent gridwork model of plates, the stiffness and mass matrices were constructed. Various dynamic loading conditions on composite plates were investigated. After the determination of modes and frequencies of plates the uncoupled system was solved using the Newmark Linear Acceleration Method, hence, the dynamic displacements in each degree of freedom were computed at each time increment. Finally, the dynamic stresses were computed as a function of time.