Baraj yıkılması analizi ve uygulaması
Dam break analysis and a case study
- Tez No: 119897
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Barajlar toplum için su temini, taşkın kontrolü, hidroelektirik güç, sulama ve rekreasyon gibi önemli faydalar sağlar. Barajlar oldukça güvenli yapılar olmalarına rağmen geçmişte meydana gelen bir çok felaket her barajın yıkılabileceğini ve bir yıkılma riskine sahip olduğunu göstermiştir. Bir barajın yıkılması durumunda rezervuarında depolanmış olan çok büyük miktardaki su gedikten boşalır ve mansapta çok sayıda can kaybına ve önemli hasarlara neden olabilecek bir taşkın yaratabilir. Bu nedenle baraj yıkılması sonucunda oluşan potansiyel taşkın koşullarının belirlenmesi ve su basması haritaları ile tahliye planlarım içeren acil durum planlarının geliştirilmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada baraj yıkılması hadisesi ve oluşacak taşkın dalgalarının ötelenmesinde kullanılacak çözüm teknikleri sunulmuştur. NWS FLDWAV adlı bilgisayar modeli kullanılarak Kozan Barajı üzerinde bir uygulama yapılmıştır. Anahtar kelimeler : Baraj Yıkılması, Gedik, Hidrolik Öteleme, Borularıma Yıkılması, Kozan Barajı.
Özet (Çeviri)
Dams provide many benefits for society such as water supply, flood control, hydropower, irrigation and recreation. Although dams are very safe structure, many disaster occurred in the past show that every dam can fail and has risk to fail. In the case of the dam failure, large quantities of stored water in the reservoir releases through the breach into the downstream of the valley and can create major floods that can cause a great number of death and serious damages. Therefore, it is important to predict potential flood conditions resulting from potential failure of a dam and to develop emergency action plans including inundation maps and evacuation plans. In this study dam break phenomenon and solutions techniques for routing of resultant flood waves were presented. A case study was performed on Kozan Dam by using a computer model NWS FLDWAV. Keywords Dam Break, Breach, Hydraulic Routing, Piping Failure, Kozan Dam. II