Baraj altındaki sızmaların analizi ve kontrolü: Sazlıdere Barajı uygulaması
Underseepage analysis and control of dams and a case study: Sazlıdere Dam
  1. Tez No: 154641
  2. Yazar: ZEYNEP EYNUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ AĞIRALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Gövde altından sızma problemleri bütün barajlarda göz önüne alınması gerekli bir konudur. Sızma miktarlarının beklenmeyen boyutlarda olması ve gerekli iyileştirmelerin zamanında veya hiç yapılmaması durumunda, önemli miktarlarda su kaybının yanında, baraj ve mansap bölgesinin emniyetini tehdit edecek sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Projelendirme aşamasında detaylı jeolojik araştırmaların yapılması, olası sızmaların yerlerinin ve miktarlarının analiz edilmesi, gerekli kontrol metotlarının belirlenmesi ve iyi uygulanması bu olumsuzlukların ortaya çıkmasını ve iyileştirme için daha fazla mali kaynak ve zamanın harcanmasını önleyebilmekte veya en aza indirebilmektedir. Sızmalar tamamen yok edilemezler ancak zemin ve gövde tipine en uygun sızma kontrol metotlarından bir ya da birkaçının uygulanması ile en aza indirgenebilirler. En uygun sızma kontrol metoduna karar verilebilmesi için sızmaların yerleri ve büyüklükleri iyi belirlenmiş olmalıdır. Bu durum detaylı jeolojik etütlerin yanında uygun sızma analiz metotlarının uygulanmasını da gerektirir. Seçilen sızma kontrol metodunun ekonomik olarak uygulanabilir olması da büyük önem taşır, bu amaçla kabul edilebilir bir sızma için uygulanabilecek optimum boyutlar belirlenebilmektedir. Barajlarda gerekli kontrol Önlemleri uygulanmış olsa da, önceden tespit edilemeyen sebeplerle sızmalar ortaya çıkabilmektedir. Sızmalar rezervuardaki suyun kaybı ve baraj emniyeti açısından ihmal edilemeyecek boyutta ise en kısa zamanda oluşma yerleri belirlenmeli ve en uygun metodun seçimi ile gerekli iyileştirmeler yapılmalıdır. Her alanda olduğu gibi sızma kontrol, iyileştirme ve analiz metotlarında da gelişmeler sürekli devam etmektedir. Yeni gelişmelerin takip edilmesinin yanında geçmiş tecrübelerin bilinmesi de inşaat sırasında ve kaçaklar ortaya çıktıktan sonra alınacak önlemlerin başarısını artıracaktır.Tez çalışmamızda gövde altından sızmalar için günümüzde uygulanan kontrol, iyileştirme ve analiz metotları incelenmiş, konu ile ilgili önceki çalışmalar araştırılmış ve İstanbul'a içme suyu temin eden barajlardan ve gövde altından önemli su kaçakları problemleri ile karşılaşılmış olan Sazlıdere Barajı için“sonlu farklar metodu”nun kullanıldığı bir analiz ile çeşitli enjeksiyon perde boyu alternatifleri için sızma miktarları ve optimum perde boyu hesaplanmış ve sonuçlar mevcut verilerle karşılaştırılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Underseepage is a problem that should be considered for all types of dams. In case of unexpectedly great quantities of seepage water is faced and if late or no remedial works are conducted, not only great quantities of water is lost but also safety problems are faced threatening both dam and the downstream areas. By conducting detailed geological investigations, analyzing the location and the quantities of the possible seepage sources, selection and good applications of the necessary control methods, these negative results and future expenses for the remedial works can be prevented or minimized. Seepage can not be prevented completely, but can be minimized by using the suitable control methods. Locations and the magnitudes of the seepage must have been determined for the choice of the most suitable seepage control methods. Along with the detailed geological investigations, use of the suitable analysis methods to determine the magnitude of the seepage helps the selection of the best control methods. Even though all investigations are conducted and all control measures are taken, seepage problems can expose. If the quantity of the seepage water is not negligible, locations of the seepage and the suitable remedial methods must be determined and conducted. Along with the following of the new developments related to the seepage problems, knowledge of the previous experiences also helps the success for the seepage control and remedial seepage control applications. In this study, control, remedial and analyzing methods of the underseepage problem of dams and the previous studies have been examined and the underseepage problem of“Sazlidere Dam”, which is one of the domestic water supply dams of Istanbul and had important underseepage problem during the first filling of the reservoir, was examined and seepage quantities of the dam for different heights of grouting curtains have been calculated by using“finite difference method”and the optimum curtain height was determined and the results have been compared to the measured ones. Xll