Osmaniye ili evsel atık sularının kirlilik envanteri çalışması ve arıtma tesisi seçimi
A Study on wastewater pollution inventory and treatment methods of Osmaniye city
- Tez No: 119906
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Osmaniye İli evsel atıksularının kirlilik envanteri çıkartılmış uygun arıtma tesisi seçimi için literatür araştırması yapılmış, atıksu özelliğini ve arıtma veriminin etkisini ortaya koymak amacıyla bölgenin evsel atıksu üzerinde zamana bağlı çökelme deneyleri yapılmıştır. Osmaniye bölgesinde evsel nitelikli ham atıksuda kirletici parametreleri üzerinde yapılmış çalışmada; AKM konsantrasyonu 128 mg/L, KOİ 250 mg/L, filtre KOİ 117 mg/L, BOİ5 119 mg/L, TKN 11 mg/L ve toplam fosfor 3,3 mg/L aralıklarında bulunmuştur. Ham atıksuyun filtrasyonundan sonra AKM'den kaynaklanan ortalama %46 KOİ ölçülmüştür. Ayrıca bölgenin evsel atıksu numuneleri 15, 30, 60 ve 120 dakikalık sakin çökelmeye tabi tutulmuş ve çökelme sonucunda üst fazdan çekilen 300 mL'lik atıksudan KOİ değişimleri incelenmiştir. 120 dakikalık çökelme süresinin sonunda askıdaki katı maddelerin %75'i çökelmektedir. Çalışmaların sonucunda tüm bu özellikler değerlendirilerek hem ekonomik hem de yüksek verimde arıtma kapasitesine sahip olan stabilizasyon havuzlarının uygun olacağı düşünülmüştür.Anahtar Kelimeler : Evsel Atıksu, Atıksu Arıtımı, Stabilizasyon Havuzları
Özet (Çeviri)
Wastewater pollution inventory and analysis of Osmaniye city has been investigated during this study. Relevant literature survey, concerning labaratory and field studies are wastewater characteristics and sedimentation which were carried out in this study for identifying the characterisation of municipal wastewater and effects of treatment yields. In the municipal raw wastewater of Osmaniye Region dominated concentrations vary between; 128 mg/L TSS, 250 mg/L COD, 117 mg/L filtered COD, 1 19 mg/L BOD5, 1 lmg/L TKN ve 3,3 mg/L TP. After filtration of raw sewage average 46 % of COD was measured to be due to SS. In this study, the wastewater samples were let to settle for the retention periods of 1 5, 30, 60 and 120 minutes and COD concentrations were observed in 300 ml wastewater which taken from supernatant. Average 75% of SS was removed after settling time of 120 minutes. As a result of this study, stabilization ponds will be the most capable system either from economical point of view or for given maximum treatment capacity.Key Words : Municipal Wastewater, Wastewater Treatment, Stabilization Ponds.