Adana ili, Osmaniye ilçesinde yerfıstığı yetiştiriciliği ile ilgili üretici sorunları
- Tez No: 4098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ill öz Bu çalışmada, Adana ili, Osmaniye ilçesinde geniş ölçüde Üretimi yapılan yerfıstığı ürünü, yetiştiricilerinin yerfıstığı- nın ekiminden satışına kadar karşılaştıkları çeşitli Üretim ve üretimle ilgili ekonomik sorunları incelenmiştir. Arazi tasarruf şekline göre mülk arazinin f» 81 ile önem li olduğu, kiracılığın f» 8 ile yaygın olmadığı belirlenmiştir. Ancak üretimin daha çok küçük parseller üzerinde yapıldığı sap tanmıştır* Dekara verim, birinci üründe 294 ve ikinci üründe ise 257 kg/da bulunmuştur. Birinci Ürün verim dışında kalite bakımın dan da daha iyi bulunmuştur. Birinci ve ikinci üründe değişen masraflarında farklı olduğu görülmüştür. Dekara değişen masra fın ikinci ürünfte birinci ürüne göre # 33 daha az olduğu görül müştür. Yerfıs t iğinin en önemli sorunlarından birinin hasat ve kurutma olduğu belirlenmiştir. Hasat ve kurutmanın çok iyi hava koşullarında yapılmasının zorunlu olması ve özellikle ikinci ürünün hasat dönemlerinde bu koşulların gerçekleşmesinin her zaman mümkün olmayışı sonucu çok önemli fıstık kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle yerfıs tığında hasadın ve kurutmanın makina ile yapılması gerekli görülmüştür. Yerfıstığının satışındaki en önemli sorunun, üreticilerin yararlarını korumak amacıyla kurulan Yerfıskobirliğin bu alanda etkin bir rol oynayamayışı sonucu ürünlerin mahalli tüccarlar ca ucuz fiyattan alınmasıdır. Yerfıskobirliğin üreticilerin ürün lerini çok iyi piyasa koşullarında değerlendirecek etkinliğe kavuşturulmasının zorunlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT » In this study, various production and economic problems from planting to marketing faced "by groundnuts growers in the Osmaniye town of the Adana province, where groundnuts produc tion is very wide spreads As far as the land ownership is concerned 81 # of the land belongs to the growers and ©nly on 8 /« of the land is ren ted. However, production is practiced on small plots. Average crop yields per decare are 294 and 257 kg for the first and second crop respectively. Ouality of the first crop was found to be better than the second crop. Variable costs for the first and second crop were observed to be different. Variable cost for the second crop was 33 fo lower, than that of first crop* The most important problem faced in groundnut production is the harvesting and drying. Harvesting and drying should be car ried out during suitable weather conditions. However, weather canditions during the harvest and drying season for the second crop usually are not suitable so that significant losses can occur. For this reason, it was suggested that horvest and drying should be carried aut with machinary. The most important problem of marketing is that the Co- ap Yerfiskobirlik ( Groundnut growers union ) established by the producers to protect their rights hov not been effective so that producers sell their peanuts to the merchants, Yerfisko birlik Co-op should be organized in such a way that producers do not sell their peanuts to the merchants.