İşlem görmüş ihraç ürünü kurbağa (Rana spp. ) butlarında Salmonella spp. ürün akışının bakteriyolojik kontrolü
Bacteriological control of product flow of treated frog (Rana spp. ) Salmonella spp. and rumps to be exported
  1. Tez No: 119937
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM BEYCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDURRAHMAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ İŞLEM GORMUŞ İHRAÇ URUNU KURBAĞA (Rana spp.) BUTLARINDA Salmonella spp. ÜRÜN AKIŞININ BAKTERİYOLOJİK KONTROLÜ Halil ibrahim BEYCIOGLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SU ÜRÜNLERİ ANA BİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Abdurrahman POLAT Yıl: 2002, Sayfa: 39 Jüri : Doç. Dr. Abdurrahman POLAT Yrd. Doç. Dr. Mehmet ÇELİK Yrd. Doç. Dr. Gülsen ALTUĞ Bu çalışmada Çukurova Bölgesinde faaliyet gösteren ve dondurulmuş kurbağa butu ihracatı yapan bir Su Ürünleri İşleme Tesisinden temin edilen dondurulmuş kurbağa butlarının bakteriyolojik analizleri yapılmıştır. Bu amaçla dondurulmuş kurbağa butlarının, Avrupa Birliği Komisyonu (EEC) direktifleri doğrultusunda oluşturulan Su Ürünleri Yönetmeliğine uygunluğunu araştırmak amacıyla toplam Mezofilik Aerobik Bakteri (MAB), Coliform, Escherichia coli, Staphylococcus aureus analizleri yapılmıştır. Aylık örneklemeler şeklinde 6 aylık bakteriyolojik izleme çalışması şeklinde yapılan araştırmanın birinci ayında ürünün başlangıç basamağını oluşturan canlı kurbağa örneklerinde enfeksiyon ve entoksikasyon etkeni Salmonella spp. varlığını belirlemek ve hammaddeyi bakteriyolojik yönden tanımlamak amacı ile yapılan analizlerde Salmonella spp. izole edilmemiştir. Ancak, kurbağalarda MAB, S.aureus, Coliform ve E.coli analizleri sınır değerlerinin üzerinde bulunmuştur, ikinci aydan itibaren analizler dondurulmuş örnekler üzerinde yapılmış ve analizlerde klasik kültür yöntemleri kullanılmıştır. Altı aylık süre ile yapılan analizler sonucunda işlem akışı içinde son ürüne yansıyan bakteriyolojik kontaminasyon düzeyinin Su Ürünleri Yönetmeliğinde öngörülen sınırlara uygun olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Rana spp., Staphylococcus aureus, Toplam Mezofilik Aerobik Bakteri (MAB), Coliform, Esherichia coli
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS BACTERIOLOGICAL CONTROL OF PRODUCT FLOW OF TREATED FROG (Rana spp.) Salmonella spp. and RUMPS TO BE EXPORTED Halü Ibrahim BEYCIOGLU DEPARTMENT OF FISHERIES INSTITUTE OF NATURAL APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Abdurrahman POLAT Year: 2002, Page: 39 Jury : Assoc. Prof. Dr. Abdurrahman POLAT Asist. Prof. Dr. Mehmet ÇELİK Asist. Prof. Dr. Gülsen ALTU? In this study, bacteriological analyses of frozen frog rumps exported by a Fish Processing Foundation in Çukurova District whose scope is to export frozen frog rumps. For this purpose, total Mezophilic Aerobic Bacteria (MAB), Coliform, Escherichia coli, Staphylococcus aureus tests have been done to inspect appropriateness of frozen frog rumps for Fisheries Product Regulations issued upon EEC. In the first month fo research, on the alive frog samples that are the first step of the research, Salmonella spp. was not isolated in order to describe raw material in a bacteriological way and existence of Salmonella spp. which is factor for infection and intoxication. But MAB, S.aureus, Coliform and E.coli of frogs was at limits. By the second month, frozen products was analysed and in those analyses classical culture method was used. At the end of six month analyses, degree of bacteriological contamination level reflecting to finish product was in the range of limits desired by Fisheries Products Regulations. Key Word: Rana spp., Staphylococcus aureus, total Mezophilic Aerobic Bacteria (MAB), Coliform, Escherichia coli n