Misli ovası ve Çukurova'da patates üretim alanlarının mineral beslenme statülerinin yumru ve toprak analizleriyle belirlenmesi
Determination of mineral nutritional status of potato growing, regions in Misli and Cukurova plains by tuber and soil analysis
- Tez No: 119961
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. BÜLENT TORUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ MİSLİ OVASI VE ÇUKUROVA'DA PATATES ÜRETİM ALANLARININ MİNERAL BESLENME STATÜLERİNİN YUMRU VE TOPRAK ANALİZLERİYLE BELİRLENMESİ SADIYE TOZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANABİLİM DALI Yıl : 2002, Sayfa : 62 Danışman : Yrd. Doç. Dr. M. Bülent TORUN Jüri : Prof. Dr. M. Rifat DERİCİ Prof. Dr. Oktay GENCER Yrd. Doç. Dr. M. Bülent TORUN Patates buğday, çeltik ve mısırdan sonra insanlar tarafından en çok tüketilen bir besin kaynağıdır. Patatesin içerdiği karbonhidrat, protein, mineral maddeler ve vitaminler insan beslenmesinde vazgeçilmez niteliktedir. Bu nedenle son yıllarda patatesin verimini arttırmak için aşın, özelliklede azotlu (N) gübre kullanılmaktadır. Aşırı N'lu gübrenin kullanılması patatesin kalitesi ve yumrunun mineral element içeriğini olumsuzlaştıracağı ve hastalıklara karşı direncini düşüreceği beklenmektedir. Bu nedenle Türkiye'de patates yetiştiriciliğinin yapıldığı Misli ovasından ve Çukurova bölgesinden yumru ve toprak örneklerinin alınarak mineral element konsantrasyonun belirlenmesi, patatesin kalite özelliklerinin saptanması açısından oldukça önemlidir. Bu amaç için Misli Ovasından 140 toprak ve 138 patates yumrusu Çukurova bölgesinde ise 86 toprak ve yumru örneği alınmıştır. Misli ovasından alman yumru örneklerinde, örneklerin % 65'nin yüksek N'lu olduğu, Çukurova'da ise aynı değerin % 95 olduğu bulunmuştur. Her iki bölgedeki yumruların ayrıca % 64-65 arasında yüksek fosfor (P) konsantrasyonuna sahip olduğu belirlenmiştir. Bu değerlere karşılık, Misli ovasındaki yumruların % 49'nun K'ca, % 69'nun Ca'ca ve % 41'nin de Mg'ca yetersiz beslendiği saptanmıştır. Çukurova bölgesinde ise sözkonusu elementlerin patateslerde özellikle Ca ve K. beslenmesiyle ile ilgili önemli bir problemin olmadığı görülmüştür. Toprakta besin elementleriyle o elementin yumru konsantrasyonu arasında Misli ovasından alman örneklerde genelde önemli ve pozitif ilişkiler saptanmışken aynı ilişki Çukurova bölgesindeki örneklerde görülmemiştir. Sonuç olarak, Misli ovasında K, Ca ve Mg beslenme yetersizliğinin giderilmesi için bu elementlerin gübrelenmesine Önem verilmelidir. Ayrıca aşın N ve P gübre kullanımından kaçınılmalıdır. Her iki bölge için iklim, toprak ve bitki istekleri dikkate alan bir gübreleme programına gereksinim vardır. Anahtar Kelimeler : patates, toprak, mineral besin elementleri, yumru kalitesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS DETERMINATION OF MINERAL NUTRİTİONAL STATUS OF POTATO GROWING REGIONS IN MISLI AND ÇUKUROVA PLAINS BY TUBER AND SOIL ANALYSIS SADİYE TOZ DEPARTMENT OF SOIL SCIENCE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES THE UNTVERSTY OF ÇUKUROVA Supervisor : Dr. M. Bülent TORUN Year : 2002, Pages : 62 Jury : Prof. Dr. M. Rifat DERÎCİ Prof. Dr. Oktay GENCER Dr. M. Bülent TORUN Potato is one of the main food sources of humans following wheat, rice and maize. Carbohydrates, proteins, minerals and vitamins contained in potato are indispensable in human nutrition. Therefore, high fertilizer application rates, especially N fertilizers are widely used during the last few years. High N application rates are expected to cause significant decreases in the quality, tuber mineral content and resistance to diseases. Consequently, it is highly important to assess tuber mineral concentrations for evaluation of quality traits in Misli and Çukurova plains. For this reason, 138 soil and 140 tuber samples from Misli and 86 soil and tuber samples from Çukurova plains were collected. Nitrogen was found high in 65 % and 95 %' of the tuber samples collected from Misli and Çukurova plains respectively. Tuber concentration of phosphorus was also high in 64 % and 65 % of the samples from Misli and Çukurova respectively. On the other hand,49, 69 and 41 % of the tubers from Misli plain were deficient in K, Ca and Mg, respectively. There were no significant problems concerning especially Ca and K nutrition of potato in Çukurova plain. There were significant relationships between the nutrients in soil and their concentrations in tuber tissue for Misli plain. However, a similar relationship was not evident in samples collected from Çukurova plain. Results have revealed that to correct the nutritional status of potato, K, Ca and Mg fertilization should be considered in Misli plain. Additionally, excess N and P fertilization should be avoided. Fertilization programs considering climatic, soil and plant requirements are needed for both plains. Keywords : potato, soil, mineral nutrients, tuber quality n