Fiğ (Vicia sativa L. )+Triticale (TriticumxSecale) karışımında bitki sıklığı ve karışım oranının ot verimi ve verim komponentlerine etkisi üzerinde bir araştırma
Research on the effects of plant density and mixture rate on the yield and yield component of vetch (Vicia sativa L. )+Triticale (TriticumxSecale) mixtures
- Tez No: 119967
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
öz YÜKSEK LİSANS FİĞ (Vicia sativa L.) + TRİTİCALE (TriticumxSecale) KARIŞIMINDA BİTKİ SIKLIĞI VE KARIŞIM ORANININ OT VERİMİ VE VERİM KOMPONENTLERİNE ETKİSİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Esra SAYILGAN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof.Dr. Tuncay TÜKEL Yıl : 2002, Sayfa : 52 Jüri : Prof.Dr. Tuncay TÜKEL Prof.Dr. Rüştü HATİPOĞLU Yrd.Doç.Dr. Nafiz ÇELİKTAŞ Bu çalışma adi fiğ ve tritikale bitkisinin karışım halinde yetiştirilmesinde, karışım oranı ve bitki sıklığının verim ve verim komponentlerine etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Deneme, Kasım 2001 - Nisan 2002 döneminde Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında üç tekrarlamalı tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine uygun olarak planlanmış ve saksı denemesi şeklinde yürütülmüştür. Araştırma sonuçları, kuru ot verimi, ham protein verimi ve dengeli bir yem açısından 250 bitki/m2 bitki sıklığında yetiştirilecek ve % 60 F + % 40 T karışımının tercih edilebileceğini, eğer zorlayıcı neden yoksa fiğin alt baklaları görülmeye başladığında biçim yapılması gerektiğini ortaya koymuştur. Anahtar Kelimeler : Fiğ, Tritikale, Bitki sıklığı, Karışım oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MsC THESIS RESEARCH ON THE EFFECTS OF PLANT DENSITY AND MIXTURE RATE ON THE YIELD AND YIELD COMPONENT OF VETCH (Vicia sativaL.) + TRITICALE (TriticumxSecale) MIXTURES EsraSAYILGAN DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATUREL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : ProfDr. Tuncay TÜKEL Year : 2002, Page : 52 Jury : Prof.Dr. Tuncay TÜKEL Prof Br. Rüştü HATİPO?LU Yrd.Doç.Dr. Nafiz ÇELİKTAŞ This study was conducted to determine the effects of plant density and mixture rate on the forage yield and forage quality of vetch-trhicale mixtures. The research was done as a pot experiment during the growing season of November 2001 -April 2002 at the Research Area of Field Crops Department, Agricultural Faculty of Çukurova University. The experiment was arranged in split plot design with three replications. The main plots were plant densities (250, 300, 350, 400, and 450 plant/m^) and the subplots were mixture rates (pure vetch, 80 % vetch + 20 % triticale, 60 % vetch + 40 % triticale, 40 % vetch + 60% triticale, 20 % vetch + 80 % triticale, pure triticale). The results of the study showed that the most suitable mixture for hay yield, protein yield and a balanced ration was the mixture of 60 % vetch + 40 % triticale grown at a plant density of 250 plant/in^ Key Words : Vetch, Triticale, Plant density, Mixture rate n