Denizli Acıpayam Karaismailler Köyü civarındaki kromit yataklarının jeolojik, petrografik ve yapısal özelliklerinin incelenmesi
Geological, petrographical and structural study of the chromite deposits vicinity of Karaismailler, Acıpayam, Denizli (Southwestern Turkey)
- Tez No: 120069
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DENİZLİ ACIPAYAM KARAISMAİLLER KOYU CİVARINDAKİ KROMİT YATAKLARININ JEOLOJİK, PETROGRAFİK VE YAPISAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Aytaç APAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Taner ÜNLÜ Bu çalışma ile daha önce ayrıntılı olarak incelenmemiş olan Denizli- Acıpayam-Karaismailler köyü civarındaki krom yatakları petrografik ve yapısal olarak incelenmiştir. Sahanın 1/25000 ölçekli jeolojik haritalaması yapılmıştır. Kromitit ocakları ayrıntılı olarak incelenerek harita üzerine eğim yönleri ve eğim açıları işaretlenmiştir. Sahadan gerek cevher gerekse yan kayalardan alınan örneklerde polarizan mikroskop incelemeleri yapılmıştır. Egemen kaya biriminin harzburjit olduğu sahada iç yapı ve birincil cevherleşmeler olan Topuklu, Ümit, Sandal, Sugözü, Öztürk, Kurt ve Balderesi kromitit gövdelerinin duruşu, ocaktan ocağa değişkenlik göstermekle birlikte birbiriyle uyumludur. Sugözü ve Kurt cevher gövdeleri ayrıca sahadaki plastik akma yönünde uzama ve dalım gösterirler. Kükreli, Gün, Kartal ve Kaynar ocaklarında ise, ilksel konumlarını ve yan kayalarla birincil ilişkilerini kaybetmiş (tektonik olarak taşınmış) kromitit zuhurları olduğu düşünülmektedir. Toplanan yüzey ve yeraltı verilerinin yorumlanmasıyla Topuklu, Öztürk, Kurt, Sugözü, Ümit ve Sandal ocakları cevher potansiyelleri açısından ümitli görülmüşlerdir. 2001, 44 sayfa. ANAHTAR KELİMELER : Denizli, Karaismailler, krom, Alpin tip, ofiyolit, harzburjit, dünit.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis GEOLOGICAL, PETROGRAPHICAL AND STRUCTURAL STUDY OF THE CHROMITE DEPOSITS VICINITY OF KARAISMAILLER, ACIPAYAM, DENİZLİ (SOUTHWESTERN TURKEY) Aytaç APAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Engineering Supervisor : Prof. Dr. Taner ÜNLÜ In this study, petrography and structure of the chromite deposits in Denizli- Acıpayam - Karaismailler region have been investigated. 1/25000 scale geological map of the studied area has been prepared. Chromitite bodies have been mapped and their orientations have been marked on the map. The samples collected from the chromitites as well as from the host rocks were investigated by polarizan microscopical studies. Main rock type in the field is harzburgite. Topuklu, Ümit, Sandal, Sugözü, Öztürk, Kurt and Balderesi chromitite bodies have primary relations with the host peridotite. Although the orientation of the chromitite bodies show variation from one to another in general they have a parallel trend. Sugözü and Kurt chromitite bodies display elongation and plunge indicating plastic flow direction. Kükreli, Gün, Kartal chromitite bodies have mechanical relations with the host peridotite. Gathered information show that Topuklu, Öztürk, Kurt, Sugözü, Ümit and Sandal chromite deposits have considerable are potential. 2001, 44 pages. KEY WORDS: Denizli, Karaismailler, chrome ore, alpine type, ophiolite, harzburgite, dunite. in