Kuruma karidesi (penaeus japonicus bate, 1888) üretiminde postlarva yetiştirme olanaklarının araştırılması
A Study on the postlarval culture possibilities of Kuruma shrimp (penaeus japonicus bate, 1888)
- Tez No: 120070
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN BEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KURUMA KARİDESİ {Penaeus japonicus Bate. 1888)ÜRETİMİNDE POSTLARVAYETİŞTİRMEOLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI Selçuk ERBAŞ Ankara Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç Dr. Süleyman BEKCAN Bu çalışmada, Kuruma karides üretiminde kullanılan“Ayrı Yetiştirme Yöntemi (Galveston Yöntemi)”ve“Birlikte Yetiştirme Yöntemi (Community Yöntemi)”karşılaştırmalı olarak denenmiştir. Bu çalışma ile ülkemizdeki karides üretimi için en uygun postlarva üretim yönteminin hangisi olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Ayrı yetiştirme yöntemiyle larvaların beslenmesinde kullanılan diatom ayrıca üretilmiş ve ortama ilave edilmiştir. Bu yöntemde su sıcaklığı, tuzluluğu gibi fiziksel parametreler kontrol altında tutulup gerektiğinde müdahale edilebilmesi için kapalı üretim sisteminde çalışılmıştır. Birlikte yetiştirme metodun da ise diatom ve larva kültürü aynı tankta olmak üzere sıcaklık ve tuzluluk doğadaki gibi olmuştur. Bu çalışmada, her iki yöntemle postlarva yetiştiriciliğinde, postlarva miktarı ve yaşama oranı incelenmiş, çalışma sonu itibariyle elde edilen toplam postlarva miktarı en iyi birlikte yetiştirme yöntemi uygulanan grupta % 62,12 bulunurken, bunu % 49,58 ayrı yetiştirme yöntemi izlemiştir. Çalışmada naupli den PL29 ye kadar postlarvaların yaşama oranı incelendiğinde ise; en yüksek yaşama oranı, birlikte yetiştirme yönteminde % 72,35 bulunurken, bunu ayrı yetiştirme yöntemi %54,68 le izlemiştir Sonuç olarak, her iki yetiştirme yöntemi, işletme maliyetleri yönünden incelendiğinde, ayrı yetiştirme yönteminde kapalı sistem çalışma prensiplerinin kullanılması, kuruluş maliyetinin ve tüketilen enerji miktarının yüksekliği ile üretim başarısının paralellik göstermemesi, bu yöntemin Penaeus japonicus' 'un postlarva yetiştiriciliğinde ülkemiz şartlarına uygun olmadığı, buna karşılık kuruluş maliyetinin düşük olması, enerji harcamadan, doğal koşullar içerisinde üretimin yapılabilmesi ve üretilen birim larva maliyetinin düşüklüğü nedeniyle ülkemiz koşullan içerisinde P. japonicus 'un postlarva üretimi için en uygun yöntemin birlikte yetiştirme yöntemi olduğu tespit edilmiştir. 2001, 51 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Kuruma Karidesi, Penaeus japonicus, Postlarva, Community metodu (Birlikte Yetiştirme Yöntemi),Galveston metodu ( Ayrı Yetiştirme Yöntemi), Diatom, Chaetoceros,, Beymelek İ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE POSTLARVAL CULTURE POSSIBILITIES OF KURUMA SHRIMP {Penaeusjaponicus. Bate. 1888) Selçuk ERBAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Asst. Prof. Dr. Süleyman BEKCAN In this study, two different techniques used in production of Kuruma shrimp, which are“Separate Production Technique”(Galveston System) and“ Co-production Technique”(Community Systems), are compared. The aim of the study is to assess which one of the techniques is comparatively superior to the other in Turkish practice. In the“Separate Production Technique”, diatom that is used as feedstuffs for the larvae is cultured separately and added to the culture tanks. Physical parameters like water temperature and salinity are monitored and controlled under closed system. However, in the Community Systems diatom and larvae are cultured in the same tank, while the physical parameters are subject to the natural conditions. Particularly, postlarvae amount and rate of survival is examined. It is found that the total amount of postlarvae is maximized in Common Systems (62.12%), whereas in Galveston System this rate is much lower (49.58%). Survival rates of varied postlarvae ranging from Naupli to PL29 are also higher in Common Systems (72.35%) than in Galveston System (54.68%). Likewise, in terms of cost effectiveness, Galveston System is less advantageous due to increased staff costs and establishment costs of closed system techniques. Moreover, production success is not directly dependent on higher running costs. Therefore, Community Systems are found to be more suitable than Galveston System for shrimp production in Turkey as long as cost effectiveness is concerned. Thus, it is concluded that Community Systems production of Kuruma shrimp is more convenient in Turkey since per larvae cost is lower. 2001, 51 pages KEY WORDS: Kuruma Shrimp, Penaeusjaponicus, Postlarvae, Community system (Co-production Technique),Galveston system (Separate Production Technique), Diatom, Chaetoceros,, Beymelek İİ