Acıpayam (Denizli) güneyindeki neojen çökellerinin stratigrafisi ve sedimantolojisi
Stratigraphy and sedimentology of neogene deposits at the south of Acıpayam (Denizli)
- Tez No: 84562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET İnceleme alanındaki en yaşlı birim Temel kayalardır. Temel kaya içerisinde en altta otokton konumlu Üst Kretase (Maastrihtiyen)- Paleosen yaşlı flişler yer alır. Fliş üzerinde tektonik dokanakla Üst Triyas- Üst Kretase yaşlı neritik kireçtaşları bulunur. Bunun üstünde yine tektonik dokanakla Jura- Alt Kretase yaşlı harzburjit ve dünitlerden oluşan Acıpayam ofiyolitleri gelmiştir. Temel kaya birimleri üzerinde yer alan ilk Neojen birimi Akitaniyen yaşlı Mevlütler konglomeralarıdır. Mevlütler konglomeraları üzerinde uyumlu olarak Burdigaliyen yaşlı Kale Formasyonu bulunur. Ortamın karasallaşması sonucu Kale Formasyonu üzerine açılı uyumsuzlukla Üst Miyosen (?)- Pliyosen yaşlı Yatağan Formasyonu gelmektedir. Çalışılan alan Geç Miyosen'den sonra grabenleşme evrelerinin etkisinde kalmıştır. Bu olaylar K-G, KKD- GGB doğrultulu eğim atımlı normal fayların oluşmasını sağlamıştır. Bölgede aktif tektoniğin hala devam ettiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the studied, area the oldest unit is basement rocks.In the basement rock are situated primary position Upper Cretaceous (Maastrichtian) - Paleocene aged flyschs with. Upper Triassic - Upper Cretaceous aged neritic limestone take place overlies the flysch in tectonic contact. Acıpayam ophiolite, which made of Jura- Lower Cretaceous aged harzburgite and dunite, take place on the neritic limestone unit in also tectonic contact. The first Neogene unit, which overlies basement rocks, is Akitanian aged Mevlütler conglomerates. Burdigalian aged Kale Formation take place concordantly overlies the Mevlütler conglomerates Because of to be subaerial of the Kale Formation and after an erosion stage, Yatağan Formation was deposited on the Kale Formationin in Upper Miocene (?) Pliocene. The studied area was effected from graben formation since Late Miocene and these events have been provided normal faults development in N-S, NNE-SSW direction. Active tectonics are still continious in the region.