Denizli-Acıpayam yöresi kızılçam (Pinus brutia Ten.) popülasyonlarında kozalak verimi ve döllenme katsayısı
Cone production and fertility variation in brutian pine (Pinus brutia Ten.) populations in Acıpayam-Deni̇zli̇ district
- Tez No: 353529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Türkiye ormanlarının en geniş yayılışına sahip Kızılçam?ın (Pinus brutia Ten.) türün silvikültür ve genetik-ıslahına katkı sağlanması amacıyla gerçekleştirilen“Denizli-Acıpayam Yöresi Kızılçam (Pinus brutia Ten.) Popülasyonlarında Kozalak Verimi ve Döllenme Katsayısı”konulu bu yüksek lisans tez çalışmasındakozalak verimi ve büyüme özellikleri ilişkilendirilmiş ve aynı zamanda bazı genetik parametreler tahmin edilmiştir. Çalışma kapsamında 2013 İlkbaharında türün üç doğal popülasyonundanörneklenen 50?şer bireye ait kozalak verimi ile büyüme özellikleri değerlendirilmiştir. Kozalak verimi bakımından popülasyonlar arası ve popülasyon içi bireyler arasında geniş fark olmakla birlikte ortalama iki yaşlı kozalak sayısı 18.1, üç yaşlı kozalak sayısı ise 43.6 bulunmuştur. Uygulanan varyans analizi sonucunda popülasyonlar arasında kozalak verimi bakımından istatistiksel bakımdan (p?0.05) anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Popülasyonların genelinde döllenme varyasyon katsayısı değeri yıllara yani kozalak yaşlarına göre benzerlik göstermiş olup iki yaşlı kozalak verimi için 1.79, üç yaşlı kozalak verimi için ise 1.65. Popülasyonların genelinde iki yaşlı kozalak için etkili ebeveyn sayısı 82.1 (%55.9), üç yaşlı kozalak verimi için ise 90.2 (%60.5) bulunmuştur. Uygulanan korelasyon analizi sonucunda, kozalak verimi ile büyüme özellikleri arasındaki ilişkinin popülasyon ve özelliğe göre değişim gösterdiği belirlenmiştir. Popülasyonlar genel olarak değerlendirildiğinde göğüs çapının iki ve üç yaşlı kozalak verimine istatistiksel bakımdan anlamlı (p?0.05) pozitif etkide bulunduğu belirlenmiştir. Çalışma sonuçları türün ormancılık uygulamaları ile genetik-ıslahı bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This M.Sc. thesis entitled ?Cone Production and Fertility Variation in Brutian Pine (Pinus brutia Ten.) Populations in Acıpayam-Denizli District? was carried out to contribute for silvicultural and genetic-breeding practices of the species based on cone production and growth characteristics collected from fifty trees selected phenotypic ally from each three natural populations inSpring of 2013. Averages of two and three years cones were 18.1 and 43.6, respectively while there were large differences among populations and within population based on analysis of variance (p?0.05). The fertility variations were 1.79 for two years and 1.65 for three years cones in polled populations. The effective number of parents were 82.1 (55.9%) for two years and 90.2 (60.5%) for three years cones in polled populations. The relations were changed for the populations and characteristics, while diameter at breast height had positive and significant (p?0.05) effective on cone production in polled populations. Results of the study were discussed for forestry practice and genetic-breeding of the species.