Vitis vinifera L. cv. Çavuş anterlerinde mayoz bölünme kusurlarının incelenmesi
Examination of meiosis division anomalies on anthers vitis vinifera L. cv. Çavuş
  1. Tez No: 120075
  2. Yazar: EROL KODAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. NURHAN BÜYÜKKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  6. Anahtar Kelimeler: \itis vinifera L, microsporogenesis, light microscopy
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ VİTİS VİNİFERA L. CV. ÇAVUŞ ANTERLERİNDE MAYOZ BÖLÜNME KUSURLARININ İNCELENMESİ Erol KODAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. H. Nurhan BÜYÜKKARTAL Bu çalışmada Vitis vinifera L. ev. Çavuş üzüm çeşidi anterlerindeki polen ana hücrelerinin mayoz bölünmesinde görülen anormallikler ışık mikroskobunda incelenmiştir. Vitis vinifera L. ev. Çavuş anter çeperi epidermis, endotesyum,l-2 sıralı ara tabaka ve 1 sıra çok çekirdekli tapetum hücrelerinden meydana gelmiştir. En içte ise 8 mikrospor ana hücresi görülmüştür. Mikrospor ana hücrelerinin çoğunda mayoz bölünme düzenlidir. Bazı hücrelerde düzensizliklere rastlanmıştır. Kromozomların eşleşmemesi, kutuplara düzenli dağılmaması ve köprü oluşumu görülen düzensizlikler arasındadır. Mikrospor tetradları izobilateral ve tetrahedral, polen taneleri apertürsüz ve 2 hücrelidir. Sitokinez simültane tiptedir. 2001, 31 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Vitis vinifera L., mikrosporogenez, ışık mikroskobu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EXAMINATION OF MEIOSIS DIVISION ANOMALIES ON ANTHERS OF VITIS VINIFERA L. CV. ÇAVUŞ Erol KODAK Ankara University Graduate School of Nature and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Asst. Prof. Dr. H. Nurhan BÜYÜKKARTAL In this study the anomalies of meiosis division on polen mother cell in anthers of Vitis vinifera L. ev. Çavuş were examinated by light microscopy. The anther wall of Vitis vinifera L. ev. Çavuş consist of epidermis, endotesyum, 1-2 middle layers, one-layered multinucleate tapetum and 8 microspore mother cells. In most microspore mother cell, the course of meiosis is regular. In some cells anomalies were observed, including chromosome bridges, univalent and fragments. Microspore tetrads are isobilateral and tetrahedral, polen grains are inaperture and are shaped at the two-celled stage. Cytokinesis is simultaneous. 2001, 31 pages