Sivas İli Gemerek İlçesi'nde şeker pancarı üretim faaliyetinin fonksiyonel analizi ve fiziki girdi kullanım düzeyinin tespiti üzerine bir araştırma
A Study on determining physical inputs usage level and functional analysis of sugar beet production on the farms of Gemerek District of Sivas Province
- Tez No: 120079
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SİVAS İLİ GEMEREK İLÇESİNDE ŞEKER PANCARI ÜRETİM FAALİYETİNİN FONKSİYONEL ANALİZİ VE FİZİKİ GİRDİ KULLANIM DÜZEYİNİN TESPİTİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Nuh Kaygısız Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Yard.Doç.Dr. Halil FİDAN Bu araştırmanın amacı, Sivas ili Gemerek ilçesi tarım işletmelerinde şeker pancarı üretim faaliyetinde fiziki üretim girdileri kullanım düzeyini tespit ederek, fonksiyonel analizini yapmaktır. Bu amaçla, İlçede 1999-2000 üretim dönemindeki şeker pancarı ekim alanları dikkate alınarak, şeker pancarı yetiştiren tüm işletmeler (1752 işletme) örnek çekilecek ana populasyonu oluşturmuştur. Anket uygulanacak örnek sayısı, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile 56 adet olarak belirlenmiştir. Anket yoluyla elde edilen verilere dayanılarak, şeker pancarı üretiminin fonksiyonel analizinde bağımlı değişken olarak (Y) şeker pancarı üretim miktarı (kg), bağımsız değişken olarak ise erkek işgücü (saat), çekigücü (saat) ve saf madde olarak gübre miktarı (kg) dikkate alınmıştır. Bağımlı değişken ile bağımsız değişkenler arasında; Y = 2,155 X,0'48'5 X20-3973 xpo22 ^ =0.0403)(R2=Q,80) fonksiyonu elde edilmiş olup, üretim elastikiyetleri % 5 düzeyinde önemli bulunmuştur. İncelenen işletmelerde şeker pancarı üretim faaliyeti için dekara 52 saat erkek işgücüne ve 2,16 saat traktör çekigücüne gereksinim olduğu hesaplanmıştır. 2002, 66 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Şeker Pancarı Üretimi, Fiziki Üretim Girdileri, Üretim Maliyeti, Cobb-Douglas Üretim Fonksiyonu, Ekonometrik Analiz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A STUDY ON DETERMINING PHYSICAL INPUTS USAGE LEVEL AND FUNCTIONAL ANALYSIS OF SUGAR BEET PRODUCTION ON THE FARMS OF GEMEREK DISTRICT OF SİVAS PROVINCE Nuh Kaygısız Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics SupervisonAssist.Prof.Dr. Halil FİDAN The aim of this research is to determine the physical input requirements and functional analysis of sugar beet production on the farms in Gemerek district of Sivas Province. For this purpose, all farms (1752 numbers) in district taken into consideration that have planting area of sugar beet production. The. number of survey sample was determined as 56 by simple random sampling method. For the functional analysis of sugar beet production, the production quantity was chosen as a dependent variable and man labour, tractor power and used chemical fertilizer were taken into consideration as independent variables. The relationship between dependent and independent variable is, Y = 2,155Xl0-4mX20-3973X?m2 (Se=0.0403)(R2=0$0) It was determined that for sugar beet production 52 hours man labour, 2.16 hours tractor power needed per decar. 2002, 66 pages KEY WORDS : Sugar Beet Production, Physical Inputs, Cost of Production, Cobb-Douglas type Production Function, Econometric Analysis. n