Ankara ili Polatlı ilçesi Devlet Üretme Çiftliği korunga (Onobrychis sativa lam. ) ekiliş alanlarında bulunan Tylenchida (Nematoda) türlerinin saptanması
Detection of species Tylenchida (Nematoda) that in sainfoin (Onobrychis sativa lam. ) cultivation areas in Propagation Farm of State in Polatlı town of Ankara province
  1. Tez No: 120084
  2. Yazar: FATMA DOLUNAY ERKOL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. EMEL ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ POLATLI İLÇESİ DEVLET ÜRETME ÇİFTLİĞİ KORUNGA (Onobrychis sativa Lam.; EKİLİŞ ALANLARINDA BULUNAN TYLENCHIDA (NEMATODA) TÜRLERİNİN SAPTANMASI Fatma Dolunay ERKOL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. M.Emel ÖKTEN Bu çalışmada Ankara İli Polatlı İlçesi Devlet Üretme Çiftliği Korunga (Onobrychis sativa Lam.) ekiliş alanlarında bulunan Tylenchida (Nematoda) takımına ait bitki paraziti türlerin faunistik ve taksonomik olmak üzere iki bolümde incelenmesi yapılmıştır. 1998 yılında ergin Tylenchida türlerinin yoğun bulunduğu Eylül ayında toprak örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerden elde edilen nematodların daimi preparatları hazırlanarak, Tylenchida takımına ait türlerin ölçüm ve teşhisleri yapılmıştır. Her türün tanımı, sinonimleri ve görülen varyasyonlar verilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda Tylenchida takımının Tylenchina, Hexatylina ve Criconematina alttakımlarına bağlı Tylenchoidea, Dolichodoroidea, Hoplolaimoidea, Tylenchuloidea ve Anguinoidea üstfamilyalarından 6 familya, 7 alt family a, 7 cins ve 1 altcinse bağlı 9 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden; Paratylenchus (Paralylenchtıs) lepidus Raski, 1975 Türkiye nematod faunası için yeni kayıttır. Çalışmada saptanan en yaygın türler P.(P.) lepidus ve Ratylenchus cypriensis Antoniou, 1981 dir. 2002, 58 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Tylenchida, taksonomi, korunga
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master. Thesis DETECTION OF SPECIES OF TYLENCHIDA (NEMATODA) THAT IN SAINFOIN (Onobrychis salim Lam.) CULTIVATION AREAS IN PROPOGATION FARM OF STATE IN POLATLI TOWN OF ANKARA PROVINCE Fatma Dolunay ERKOL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. M.Emel ÖKTEN In this study, plant parasitic species of Tylcnchida in the sainfoin (Onobrychls saliva Lam.) fields in Ankara are examined in considering their two main aspects, namely faunistic and taxonomic. In 1998, during September, when adult Tylenchida species are more abundant, soil samples were taken, from these samples, Nematodes were extracted, prepared and the ones belonging to Tylenchida were measured and identified. Identification, synonyms, possible variations, distribution and habitats of each species are given. With this, totally 9 species were determined of which this species were of 1 subgenus, 7 genus of 7 subfamilies of 6 families of Tylenchoidea, Dolichodoridea, Hoplolaimoidea, Tylenchuloidea, Anguinoidea superfamilies of Tylenchina, Hexatylina and Criconematina suborder of Tylenchina order. Paratylenchtıs (Paratylenchtis) lepidus Raski, 1975 is determined for the first time in the nematoda fauna of Turkey. The most encountered species in this study are P. (P.) lepidus and Rotylenchus cypriensis Antoniou, 1981. 2002, 58 pages KEY WORDS: Tylenchida, taxonomy, sainfoin