Kırdan kente göçün azaltılmasında genç çiftçi desteğinin rolü ve etkisi: Ankara ili Polatlı ilçesi araştırması
The role and effect of young farmer support in reducing migration from rural to urban area: Research of Ankara province Polatli district
  1. Tez No: 635959
  2. Yazar: MUHSİN ARİF AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kırsalın sürdürülebilirliğinin temini adına ihtiyaç duyulan en temel özne gençlerdir. Genç nüfusun olmadığı bölgeler zaman içerisinde kendini yenileyemeyecek ve yok olmaya yüz tutacaktır. Sanayileşme sonrası dönemde şehirlerin cazibesinin artması sonucu önemli miktarda genç nüfusu kaybeden kırsal bölgelerde gelecek sorunu yaşanmaktadır. Cazibesini kaybetmiş kırsal bölgelerde yaşayan genç nüfusu şehirlere göçmekten alıkoymaya yönelik pek çok politika dünyanın farklı yerlerinde benzer sorunu yaşayan ülkelerce geliştirilmektedir. Türkiye de bu kapsamda 2016 yılında gençlerin kırsalda istihdamını arttırmak, kırsaldan kente göçü azaltmak ve kentten kırsala tersini göçü desteklemek gibi amaçlarla Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi (GÇPD) kararını almıştır. GÇPD kapsamında Türkiye genelinde yaklaşık 48 bin genç çiftçiye toplam 1.4 milyar TL'yi aşan hibe desteği verilmiştir. Tez çalışması, genç çiftçilere verilen bu hibe desteğinin gençlerin göç kararları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu çerçevede, Ankara ili Polatlı ilçesinde tam sayım yöntemine göre belirlenmiş GÇPD yararlanıcı 60 genç çiftçi ile anket çalışması yürütülmüştür. Anket çalışmasından elde edilen sonuçlar SPPS istatistik programıyla analiz edilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda ulaşılan bulgular Polatlı ilçesindeki GÇPD yararlanıcılarının %38,3'ünün GÇPD sayesinde kırsaldan kente göçmekten vazgeçtiğini ve %5'inin ise GÇPD sayesinde şehirden kırsala göç ettiğini göstermektedir. GÇPD'nin göç kararları üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmekle birlikte uygulanmakta olduğu süre boyunca genç çiftçiler için bir imtihana da dönüşebildiği gözlenmiştir. Nitekim, GÇPD'den ikinci kez yararlanma şansınız olsaydı hangi desteğe başvurdunuz şeklindeki soruya destek yararlanıcılarının %26,7'si başvuruda bulunmayacakları yanıtını vererek GÇPD sürecince yaşanan sorunlara karşı tepkilerini ifade etmişlerdir. Bu çalışma, Türkiye'de yaşanan genç çiftçi sorunlarına ilişkin çözümler üretmeyi amaçlamakta bu amaç çerçevesinde başta genç çiftçilerin kendileri ve aileleri olmak üzere, devlete, yerel yönetimlere, STK'lara ve üniversitelere öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Young people are the most basic subject needed to ensure the sustainability of the rural regions. Regions without a young population will not renew themselves over time and will face extinction. In the industrialization period, the future problem is experienced in rural areas, which have lost a significant amount of young population as a result of the increasing attraction of the cities. Many policies to prevent the young population living in rural areas that have lost their charm from migrating to cities are developed by countries with similar problems in different parts of the world. In this context, with purposes such as increasing young employment in rural regions, promote migration from urban to rural and to reduce rural to urban migration, in 2016, Turkey decided to carry out Supporting Young Farmers Project (SYFP). Within the scope of SYFP, approximately 48 thousand young farmers were given grant support in excess of 1.4 billion TL. The thesis study investigates the effect of this grant support given to young farmers on young people's migration decisions. In this framework, a survey study was conducted with 60 young farmers who benefited from the SYFP, which was determined according to the total population sampling method in Polatlı district of Ankara. The results obtained from the survey were analyzed with the SPPS statistical program. Findings acquired as a result of these studies show that 38.3% of the SYFP beneficiaries in Polatlı district renounced migrating from rural to urban thanks to SYFP and 5% migrated from rural to urban area thanks to SYFP. Although it is seen that SYFP has a positive effect on migration decisions, it has been also observed that it can turn into a problem for young farmers during its implementation period. As a matter of fact, 26.7% of SYFP beneficiaries expressed their reaction to the aforementioned problems by stating that they would not use this opportunity if they had a chance to apply to SYFP for the second time. This study aims to find solutions for the problems of young farmers in Turkey. For this purpose, it presents suggestions to the state, local administrations, NGOs and universities, especially the young farmers themselves and their families.