Çubuk ilçesinde Türkiye Kalkınma Vakfı (TKV) tarafından yürütülen arıcılık projesinin çiftçi davranışlarına etkileri üzerine bir araştırma
A Research on effects of beekeeping project that is carried on by Development Foundation of Turkey (TKV) on farmer behaviours in Çubuk district
  1. Tez No: 120087
  2. Yazar: EBRU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. COŞKUN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Çubuk ilçesinde Türkiye Kalkınma Vakfı (TKV) Tarafından Yürütülen Arıcılık Projesinin Çiftçi Davranışlarına Etkileri Üzerine Bir Araştırma Ebru ERDOĞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.İ.Coşkun CEYLAN Bu çalışmanın amacı; Çubuk ilçesinde Türkiye Kalkınma Vakfı (TKV) tarafından uygulanan“Teknik Arıcılığı Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi”kapsamında arıcılık üretim faaliyetinde bulunan çiftçilerin bilgi kaynakları, bilgi kaynaklarına erişebilme olanakları ve elde ettikleri bilgiyi üretim sürecinde kullanmaları üzerinde etkili olan unsurları ortaya koymaktır. Bu amaçla Ankara ili Çubuk ilçesinde Türkiye Kalkınma Vakfı ile sözleşmeli arıcılık yapanlarla, aynı köylerde bulunan ve kendi hesabına arıcılık yapan arıcıların sosyo-ekonomik nitelikleri, arıcılık faaliyetleri, arıcılığa başlama nedenleri, arıcılıkla ilgili yararlandıkları bilgi kaynaklan, girdi temini, kredi kullanım durumu ve örgütlenme yönünden benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sözleşmeli analar daha genç, eğitim düzeyi yüksek, daha büyük işletme arazisine sahip, daha yüksek gelir düzeyinde olup, arıcılık deneyimleri daha azdır. Sözleşmeli analar kovan başına yıllık ortalama 9.5 kg., kendi hesabına analık yapanlar ise, yıllık ortalama 10.5 kg süzme bal elde etmektedirler. Araştırmada elde edilen bulgular, TKV tarafından sözleşmeli analara sağlanan girdilerin kalitesizliği, çiftçi eğitimi gibi konularda sorunlar yaşanmakta, bu sorunlar da üretime yansımakta ve analar sözleşme gereği TKV'ye geri ödenmesi gereken bal miktarı kadar bile ürün elde edememektedirler. Bu görünüm ise gönüllü bir kuruluş olan TKV'nin hedefleri ile çelişmektedir. 2002, 104 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Analık, sözleşmeli analık, gönüllü kuruluş, Türkiye Kalkınma Vakfı (TKV), destek hizmetler, girdi temini, çiftçi eğitimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON AFFECTS OF BEEKEEPING PROJECT THAT IS CARRIED ON BY DEVELOPMENT FOUNDATION OF TURKEY (TKV) ON FARMER BEHAVIOURS IN ÇUBUK DISTRICT Ebru ERDO?AN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc.Prof.Dr.I.Coşkun CEYLAN The purpose of this study is to research; information sources, access to information sources and effective elements on using obtained information in production process of farmers who participated in“Developing and Spreading of Technical Apiculture Project”in Çubuk district by Development Foundation of Turkey (TKV). It is tried to determined resemblances and differences on socio-economic characteristics, apicultural activities, reasons for beginning apiculture, information sources on apiculture, input providing, credit use and organizational structure between contracted and other farmers. Contracted farmers are younger, higher educated, having wider farm land and higher income, and less experienced on apiculture than the other farmers. While contract farmers obtain about 9,5 kg. strained honey per hive, other farmers obtain about 10,5 kg. strained honey per hive in a year. It is found that because of some problems such as poor-quality inputs which were provided by TKV and lack of farmers training, farmers can not produce even enough amount of honey in order to payback to TKV as a requirement of contract. This result is contradicted with purposes of TKV as a. 2002, 104 pages KEYWORS: Apiculture, contracted apiculture, non governmental organization,.development foundation of Turkey (TKV), support services, farmer training.