Isparta ili Senirkent ilçesi köylerinde elma üretimine yer veren işletmelerin sosyo-ekonomik yapıları
The Socio-economic structure of the apples procuders in the villages of Senirkent district of Isparta province
  1. Tez No: 120096
  2. Yazar: AYŞE ŞEPİTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YILDIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İSPARTA İLİ SENIRKENT İLÇESİ KÖYLERİNDE ELMA ÜRETİMİNE YER VEREN İŞLETMELERİN SOSYO-EKONOMİK YAPILARI Ayşe ŞEPİTCİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Bu araştırma Isparta İli, Senirkent İlçesinin köylerinde yürütülmüştür. Araştırmada elma üretiminde bulunan ailelerin sosyo ekonomik yapılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma bulguları şu şekilde özetlenebilir: İncelenen ailelerde ortalama aile nüfusu 3,92 olup, Türkiye genelindeki kırsal alan aile nüfusunun ortalamasının (5,39) altındadır. Tüm aileler ortalamasında okur-yazarlık oranı %95,99 olup, kadın bireylerin %5,69'u, erkek bireylerin %2,38'i okuma-yazma bilmemektedirler. Araştırmada ele alınan aile başkanlarının %62,12'si asıl iş olarak çiftçilikle, %37,88'i ise ikinci bir iş olarak çiftçilikle uğraşmaktadırlar. İşletmeler ortalama 11,72 da elma bahçesine sahiptirler. Ailelerde ortalama 2,89 EİB (erkek işgücü birimi) olup, mevcut işgücünün ortalama %56,13'ü (atıl işgücü) kullanılmaktadır ve dolayısıyla araştırma bölgesinde gizli işsizlik söz konusudur. Yörede polikültür yetiştiriciliğinin geliştiği belirlenmiştir. Son yıllarda elmacılığın yanında vişne ve kiraz yetiştiriciliği de önem kazanmaya başlamıştır. Araştırma kapsamındaki ailelerin %46,97'sinin sadece tarımsal geliri varken, %53,03'ünün hem tarımsal hem de tarım dışı gelirleri vardır. Aile başkanlarının gelir ile yönetime katılmaları arasında doğrusal bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Elmacılıkta pazarlama ve girdi maliyetlerinin yüksek oluşu sorun teşkil etmektedir. Özellikle pazarlama konusunda çeşit sorunu nedeniyle dış pazar bulma olanakları kısıtlıdır. Araştırma bölgesinde tarımsal yayım çalışmaları yetersizdir. Elma yetiştiriciliğine yönelik eğitim faaliyetleri yapılmalıdır. Ayrıca üreticilerin kooperatiflerin faydaları hakkında aydınlatılması gerekmektedir ve elma üreticileri tek bir birlik altında toplanmalıdır. 2002, 96 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Sosyal yapı, tarımsal yapı, kırsal yapı, toplumsal değişme, haberleşme davranışları, boş zaman, tutum ve değer yargıları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE SOCIO-ECONOMIC STRUCTURE OF THE APPLES PRODUCERS IN THE VILLAGES OF SENİRKENT DISTRICH OF İSPARTA PROVINCE Ayşe ŞEPÎTÇÎ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK This research was carried out in the villages of Senirkent District in İsparta of Province. The aim of this research was investigate socio economic structure of apple producers lived in Senirkent villages. The findings of this research can oe summarized as follows: In the families that are examined, the average population is 3,92 and is lower than the rural family population in Turkey's (5,39). In the average of whole family, the ratio of the literate population is 95,99% and the 5,69% of the women and 2,38% of the men are illiterate. 62,12% of the head of the family in the research area are farmer as a main job and 37,88% of them are farmer as a secondary job. The avarage size of gardens is 11,72 decares. The families have avarege 2.89 of male-work-unit and 56.13% of present work power don't be used (inactive work power) and thus, there is a hidden unemployment in the research area. It is determined that poly-culture growing is developed in the research area. Recent years, the cherry and sour cherry cultivation has been considered important except apple growing. 46,97% of the families in the research area have only normal agriculture income and 53,03% of them have both agriculture and non-agriculture incomes. It is determined that there is a straight relationship between the incomes of the heads of the families and participating into the administration. The marketing proplem and high input costs in the apple cultivation establish a problem. Especially in the marketing, the possibility to find the foreign market is limited because of the species problem. The agricultural extension is not enough in the research area. The educational activities that are directed to the apple cultivation should be executed. In addition, It is necessary to enligted producers about the benefits of cooperatives and the apple producers should be gathered in one association. 2002, page 96 KEY WORDS: Social structure, agricultural structure, rural structure, social change, communicational behaviors, free time, manners and appraisals.