Rekombinant bacillus türleri ile serin alkali proteaz üretimi için kompleks ortamda oksijen aktarımı etkilerinin araştırılması
Investigation of oxygen transfer effects in complex medium by recombinant bacillus sp. for serine alkaline protease production
- Tez No: 120099
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİDE ÇALIK, DOÇ. DR. PINAR ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi REKOMBİNANT Bacillus TÜRLERİ İLE SERİN ALKALİ PROTEAZ ÜRETİMİ İÇİN KOMPLEKS ORTAMDA OKSİJEN AKTARIMI ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Nur PEHLİVAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Güzide ÇALIK Eş-Danışman: Doç. Dr. Pınar ÇALIK Rekombinant Bacillus subtilis ile melas içeren kompleks ortamda oksijen aktarımının SAP üretimine etkisi incelenmiştir. Laboratuvar ölçekli biyorektörlerde V=33 cm3, T=37 °C, pH0=7.1 koşullarında r-B. amyloliquefaciens, r-B. cereus, r-B. licheniformis, r-B. subtilis, r-B. firmus, r-B. badius, x-B. sphaericus ve r-B. coagulans ile fiziksel ön-işlem görmüş melas (PPO) ve kimyasal ön-işlem görmüş melas (PPla, PPlb) içeren kompleks ortamlarda deneyler gerçekleştirilmiş ve maksimum SAP aktivitesi r-B. subtilis ile PPO melası CSo=20.0 kg m“3 başlangıç sukroz derişiminde t=63 st'te A=2750 U cm”3 olarak bulunmuştur. Laboratuvar ölçekte bulunan en uygun koşullarda; farklı hava giriş (Qo/V=0.2, 0.5, 0.7 ve 1.0 wm) ve karıştırma hızlarında (N=500 ve 750 dk“1 ) VR=3.5 dm3 hacimli, karıştırma, pH, sıcaklık, köpük, çözünmüş oksijen derişimi kontrollü pilot-ölçek biyoreaktörde oksijen aktarımının SAP aktivitesine etkisi incelenmiştir. Farklı işletim koşullarında SAP aktivitesi, pH, çözünmüş oksijen, mikroorganizma ve sukroz derişimlerinin kalma süresi ile değişimleri ölçülmüştür. Pilot ölçek biyoreaktörde r-B. subtilis ile PPO melası Cso=20.0 kg m”3 başlangıç sukroz derişiminde, V=2.2 dm3, T=37 °C, pH0=7.1 ve MOT2 (Q«/V=0.5 wm, N=750 dk“1) koşulunda t=»36 st'te aktivite A=2250 U cm”3 olarak ölçülmüştür. İncelenen oksijen aktarım koşullarında verim ve yaşam katsayıları belirlenmiştir. SAP üretim prosesi boyunca Dinamik Yöntem ile sıvı faz hacımsal kütle aktarım katsayısı KLa ve mikroorganizmanın hacımsal oksijen tüketim hızı -r0 bulunmuştur. KLa ve -r0 literatürde verilen bağıntılar ile de hesaplanarak kıyaslama yapılmış ve deney sonuçlan ile uyumlu yeni bağıntılar geliştirilmiştir. 2001, 181 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Serin alkali proteaz, rekombinant Bacillus sp, kompleks ortam, oksijen aktarım etkileri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF OXYGEN TRANSFER EFFECTS IN COMPLEX MEDIUM BY RECOMBINANT Bacillus sp. FOR SERINE ALKALINE PROTEASE PRODUCTION Nur PEHLİVAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Güzide ÇALIK Co-Supervisor: AssocProf. Dr. Pınar ÇALIK Effects of oxygen transfer on SAP production with r-B. subtilis in the pretreated molasses containing complex medium were investigated. In the small scale bioreactors; SAP production experiments were constructed with r-B. amyloliquefaciens, r-B. cereus, r-B. licheniformis, r-B. subtilis, r-B. firmus, r-B. badius, r-B. sphaericus and r-B. coagulans by physically pretreated molasses (PPO) and chemically pretreated molasses (PPla and PPlb) at V=33 cm3, T=37 °C and pH0=7.1 conditions. Maximum SAP activity was obtained with r-B. subtilis as 2750 U cm“3 in the complex medium involving physically treated molasses (PPO) having 20.0 kg m”3 initial sucrose concentration in small scale bioreactors at t=63 h. At the optimum conditions found in the small scale effects of oxygen transfer on SAP production were investigated at different air inlet (Qo/V=0.2, 0.5, 0.7 and 1.0 wm) and agitation rates (N=500 and 750 min“1) in 3.5 dm3 laboratory scale bioreactors consisted of systems having temperature, pH, foam, air inlet and stirring rate controls. The variations of SAP activities, pH, dissolved oxygen, microorganism and sucrose concentrations with the cultivation time were measured throughout the bioprocesses under all operation conditions. Yield and maintanence coefficients were determined at different oxygen transfer conditions. Maximum SAP activity was obtained with r-B. subtilis utilizing PPO molasses at Cso= 20.0 kg m”3 initial sucrose concentration and t=36 h as A=2250 U cm“3 in the laboratory scale bioreactors at medium oxygen transfer conditions -Qo/V=0.5 wm, N=750 min”1-. Along with the SAP productions, Dynamic Method was applied to find the liquid phase mass transfer coefficient, KLa and oxygen consumptions rate -r0. KLa and -r0 were also calculated by using the relations that were available in the literature and new correlations representing the experimental data were suggested. 2001, 181 pages KEY WORDS: Serine alkaline protease, recombinant Bacillus sp., complex medium, oxygen transfer effects ii