Bir Thermobrachium celere suşunun ekstraselüler enzimlerinin bazı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the some specifications of the extracellular enzymes of a Thermobrachium celere strain
- Tez No: 120100
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİR Thermobrachium çelere SÜSÜNÜN EKSTRASELÜLER ENZİMLERİNİN BAZI ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Safiye KARAAĞAÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Sedat DÖNMEZ Bu çalışmada, bir sıcak su örneğinden (Kozaklı/Nevşehir) izole edilen iki termofil [Thermoanaerobacter sp (14-1) ve Thermobrachium çelere (14-2)] suşunun ekstraselüler amilaz, pullulanaz ve proteaz enzimlerinin bazı özellikleri belirlenerek bir ekstrem tennofil bakteri olan Cthermohydrosulfuricum (DSM2247) ve Thermobracihum çelere (DSM8682) ile kıyaslanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Thermoanaerobacter sp(14-l), Thermobrachium çelere (14-2), Thermobrachium çelere (DSM 8682) 65“C'de kompleks bir besiyerinde (beayeri-H) hızlı bir gelişme gösterirken, Cthermohydrosulfuricum (DSM 2247) bunlara oranla daha yavaş bir gelişme göstermiştir. Bakterilerin (besiyeri-II) ortamındaki en yüksek proteaz aktiviteleri, Thermoanaerobacter sp(14-l)'ds 668xl0”3 U/ml ile gelişmenin 3. saatinde, Thermobrachium çelere (14-2) ve Thermobrachium çelere (DSM 8682)'âs sırasıyla 680xl0“3 U/ml ve 664x10”' U/rol ile gelişmenin 2.25 saatinde ve C.thermohydrosulfuricum (DSM 2247)'âs ise gelişmenin 5. saatinde 684xl0“3 U/ml olarak belirlenmiştir. Mikroorganizmaların amilaz ve pullulanaz aktiviteleri gelişmenin başlangıcında, en yüksek düzeylerde iken gelişmeye bağlı olarak giderek azalmıştır. Thermoanaerobacter sp(14-l), Thermobrachium çelere (14-2) ve Thermobrachium çelere (DSM 8682)*nin amilaz ve pullulanaz aktiviteleri 90 °C ve proteazları 70 ”C'de optimum aktivite gösterirken, Cthermohydrosulfuricum 0SM 2247)'m amilaz, pullulanaz ve proteazları 70“C'de optimum aktivite göstermiştir. Denenen mikroorganizmaların hepsinde amilaz ve pullulanaz enzimleri 95 ”C'de, 1 saat inkübasyon sonucunda aktivitelerinin %10-20'sini, proteaz enzimleri ise 75 °C*de % 50'sim' kaybetmişlerdir. Mikroorganizmaların proteazları pH 8.0*de maksimum aktivite ve pH stabilitesi gösterirken, amilaz ve pullulanazları pH 9.0' da maksimum aktivite göstermiştir. Mikroorganizmaların hem gelişmesi hem de enzim sentezi glükoz, galaktoz, fruktoz, riboz, mannoz, ksiloz, laktoz, maltoz ve sellebiyoz'da en iyi olmuştur. Mikroorganizmaların amilaz ve pullulanazları 20 mM EDTA ilavesi ile aktivitelerinin % 20'sinden fazlasını, proteaz enzimleri ise yaklaşık % 30'unu kaybetmişlerdir. Amilaz, pullulanaz ve proteaz enzimleri 18.0 mM CaCl2 ilavesi ile maksimum aktivite göstermişlerdir. 2002, Sayfa: 69 ANAHTAR KELİMELER: Arkaea, ekstremofil ekstrem termofil hipertermofi l, enzim aktivitesi, amilaz, pullulanaz, proteaz
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF THE SOME SPECIFICATIONS OF THE EXTRACELLULAR ENZYMES OF A Thermobrachium çelere STRAIN Safiye KARAA?AÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Sedat DÖNMEZ In this study, some properties of extracellular amylase, pullulanase and protease of two thermophilic anaerobic bacteria \Thermoanaerohacter sp (14-1) and Thermobrachium çelere (14-2)] isolated from hotvent of (Kozaklı/Nevşehir) were compared with extremethermophilic anaerobic bacteria [Clostridium thermohydrosulfimcum (DSM 2247) and Thermobrachium çelere (DSM8682)]. According to the results, while Thermoanaerobacter sp(14-l), Thermobrachium çelere (14-2) and Thermobrachium çelere (DSM 8682) showed a rapid growth in complex media (media IT) at 65 °C, the growth of C. thermohydrosulfuricum (DSM 2247) was slower than other three microorganisms. The highest protease activities of bacteria grown in media H were found as 668xl0“3 U/ml for Thermoanaerobacter sp(14-l) at 3h, 680xl0”3 U/ml and 664xl0“3 U/ml for Thermobrachium çelere (14- 2) and Thermobrachium çelere (DSM 8682) at 2.25h, respectively and for Cthermohydrosulfuricum (DSM 2247) 684xl0”3 U/ml at 5h. Microorganisms had (he highest level of amylase and pullulanase activity at initial period of growth, however activity decreased gradually. While amylase and pullulanase enzymes of Thermoanaerobacter sp(14~l), Thermobrachium çelere (14- 2) and Thermobrachium çelere (DSM 8682) showed optimum activity at 90 °C, protease enzymes at 70 °C, and also amylase, pullulanase and protease of Cthermohydrosulfuricum (DSM 2247) at 70 °C. On the other hand amylase and pullulanase enzymes of microorganisms lost 10-20 % of their activity at 95 °C, as protease enzymes lost 50 % of their activity at 75 °C during the lh incubation period. While protease enzymes showed maximum activity and stability at pH 8.0 and amylase and pullulanase enymes reached their maximum at pH 9.0. Both the growth of microorganisms and their enzyme activites were optimum in the presence of glucose, galactose, fructose, ribose, mannose, xylose, lactose, maltose and cellebiose. amylase and pullulanase enzymes of microorganisms lost more than 20 % their activity and protease enzymes lost almost 3 0 % of their activity after the addition of 20 mM EDTA. Amylase, pullulanase and protease enzymes reached their maximum activity with the addition of 18 mM Cad* 2002, Page: 69 KEY WORDS: Archeae, extremophiles, extreme thermophiL hyperthermophil, enzyme activity, amylase, protease, pullulanase.