Kuzey Anadolu fayı Sapanca (Adapazarı)-Gölyaka (Bolu) segmentinin Aksu deresi vadisi kesimindeki neotektoniği ve yapısal kontrollü kütle hareketlerinin incelenmesi
The Neotectonics of the Aksu valley sector of the Sapanca (Adapazarı)-Gölyaka (Bolu) segment of North Anatolian fault and the investigation of the structurally controlled mass movements, Northwest Turkey
  1. Tez No: 120105
  2. Yazar: H. NAZIM İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KUZEY ANADOLU FAYI SAPANCA (ADAPAZARI) - GÖLYAKA (BOLU) SEGMENTÎNİN AKSU DERESİ VADİSİ KESİMİNDEKİ NEOTEKTONİĞİ VE YAPISAL KONTROLLÜ KÜTLE HAREKETLERİNİN İNCELENMESİ RNazım İLERİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Ergun GÖKTEN Bu tez çalışmasında, Kuzey Anadolu Fayı Sapanca (Adapazarı) - Gölyaka (Bolu) segmentinin Aksu deresi vadisi kesimindeki neotektoniği ve yapısal kontrollü kütle hareketlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmalar büro, arazi ve laboratuvar olarak üç bölümden oluşmaktadır. Arazide, çalışma alanının 1/25.000 ölçekli jeoloji haritası yapılmış ve meydana gelen heyelanlar harita üzerine işlenmiştir. Araziden alman numunelerden zemin mekaniği laboatuvarında deneyler yapılmıştır. Ayrıca ince kesitler hazırlanarak petrografik incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanı ile ilgili 17 Ağustos 1999 depremi öncesi ve sonrası çekilmiş olan hava fotoğrafları incelenmiştir. Yapılan çalışmada, inceleme alanı içerisinde meydana gelen heyelanlar sınıflandırılarak oluşum ortamları ve şartları, litolojik özellikleri ile ilgili bilgi verilmiştir. Söz konusu heyelanların arazi gözlemleri ve hava fotoğrafları yardımıyla deprem öncesi veya deprem sonrası meydana geldikleri ve gelişme gösterip göstermedikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda Aksu vadisi boyunca meydana gelmiş olan kütle hareketlerinin bir bölümünün deprem öncesi de var oldukları belirlenmiştir. Ancak söz konusu yamaç yenilmelerinin deprem sonrasında boyutlarında gelişme meydana geldiği anlaşılmıştır. 2002, 84 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Neotektonik, kuzey anadolu fayı, heyelan, hava fotoğrafi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE NEOTECTONICS OF THE AKSU VALLEY SECTOR OF THE SAPANCA (ADAPAZARI) - GÖLYAKA (BOLU) SEGMENT OF NAF, AND THE INVESTIGATION OF THE STRUCTURALLY CONTROLLED MASS MOVEMENTS, NW TURKEY RNazim İLERİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ergun GÖKTEN It was aimed to investigate the neotectonics of the Sapanca (Adapazarı) - Gölyaka (Bolu) segment of the North Anatolian Fault, and the structurally controlled mass movements triggered by the earthquake in the Aksu river valley in the thesis. The studies were carried out as field, labratory and office works. The 2500 scale geological map which includes the landslides of the study area has been prepared. The petrographic pnperties of the lithostratigraphic units were determined and some of the disturbed samples taken from the landslide areas were examined in the soil mechanics labratory in terms of their index parameters and granulametric properties. In the study, the air photographs of the region taken before and after 1999 eartquakes have been investigated for the mass movements and the reactivations of some landslides due to the recent 1999 earthquakes have been determined. It was concluded that some of the landslides were present before the 1999 earthquakes too, but these were caused by the seismic activity of the region as well and they were reactivated during the recent earthquakes. 2002, 84 pages KEY WORDS : Neotectonic, landslide, north anatolian fault, air photograph