Ekzopolisakkarit üreten laktokok suşlarının izolasyonu, tanısı ve bu suşlarda ekzopolisakkarit üretiminin genetik analizi
Isolation and identification of exopolysaccharide producer strains of lactococci and genetic analysis of exopolysaccharide production in these strains
- Tez No: 120106
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi EKZOPOLÎSAKKARİT ÜRETEN LAKTOKOK SUŞLARINM İZOLASYONU, TANISI VE BU SUŞLARD A EKZOPOLÎSAKKARİT ÜRETİMİNİN GENETİK ANALİZİ Ela KOÇER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa AKÇELİK Bu çalışmada, Türkiye' nin değişik bölgelerindeki geleneksel süt işletmelerinden sağlanan çiğ süt ve peyniraltı suyu örneklerinden izole edilen 90 adet Lactococcus lactis suşunda (48 adet L. lactis subsp. lactis, 29 adet L. lactis subsp. cremoris ve 13 adet L. lactis subsp. lactis biovar. diacetylactis) ekzopolisakkarit üretim yeteneği ve bu özelliğin genetik determinantları araştırıldı. Doksan adet L. lactis suşu içerisinde 4 adet L. lactis subsp. lactis ve 2 adet L. lactis subsp. cremoris suşu ekzopolisakkarit üretme yeteneğinde bulundu. Mutasyonel analiz ve konjugal aktarım çalışmaları sonucu; L. lactis subsp. tactis ELL4 suşunda 5.6 kb, ELL6 suşunda 30.0 kb, ELL23 suşunda 27.2 kb ve ELL39 suşunda 7.4 kb, L. tactis subsp. cremoris ELC5 suşunda 32.7 kb ve ELC19 suşunda 31.1 kb büyüklükteki plazmidlerin ekzopolisakkarit üretiminden sorumlu oldukları saptandı. L. lactis subsp. tactis ELL 23 ile L. tactis subsp. cremoris ELC5 ve ELC19 suçlarında ekzopolisakkarit üretimi yeteneğini determine eden plazmidlerin konjugal aktarım sıklığı verici hücre basma 1.5x10 - 4.5x1ü"4 arasında belirlendi. Konjugantların tümünde, ekzopolisakkarit üretimini determine eden plazmidlerin stabilite oranlan doğal suşlardan daha yüksek bulundu. Ekzopolisakkarit üretme yeteneğindeki 6 L lactis susu, denemede kullanılan 25 laktik fajın tümüne karşı dirençlilik özelliği gösterdi Ekzopolisakkarit üreten suşlarda faj dirençliliğin, faj adsorbsiyonunun engellenmesi suretiyle meydana geldiği saptandı. 2002, 77 sayfa ANAHTAR KELİMELER: L. lactis, ekzopolisakkarit, plazmid, konjugasyon, stabilite.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ISOLATION AND IDENTinCATION OP EXOPOLYSACCHARIDE PRODUCER STRAINS OF LACTOCOCCI AND GENETIC ANALYSIS OF EXOPOLYSACCHARIDE PRODUCTION IN THESE STRAINS ElaKOÇER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof Dr. Mustafe AKÇELİK In this study, exopolysaccharide production abilities and genetic determinants of this character in producer strains among 90 Lactococcus lactis strains (48 L. lactis subsp. lactis, 29 L lactis subsp. cremoris and 13 L. lactis subsp. lactis biovar diacetylactis), isolated from raw milk and whey samples of traditional dairy plants from different regions of Turkey, were investigated. Four strains of L. lactis subsp. lactis and 2 strains of L. lactis subsp. cremoris showed exopolysaccharide production ability among 90 strains of L. lactis. Exopolysaccharide production ability of these strains were found to be determined by 5.6 kb, 30.0 kb, 27.2 kb and 7.4 kb plasmids for ELL4, ELL6, ELL23 and ELL39 strains of L. lactis subsp. lactis and 32.7 kb and 31.1 kb for ELC5 and ELC19 strains of L. lactis subsp. cremoris, respectively. Plasmids, encoding exopolysaccharide production in L. lactis subsp. lactis ELL23, L. lactis subsp. cremoris ELC5 and ELCİ 9 could be transferred by conjugation with the frequency rate of 1.5xl0“3 - 4.5x1 0”4 per donor cell. The stability of plasmids encoding exopolysaccharide production in all conjugants were higher than their wild type strains. Six exopolysaccharide producer strains, determined in this study, showed complete resistance against all of 25 lactic phages. The mechanism of phage resistance was determined as inhibition of phage adsorption in all exopolysaccharide producer strains. 2002, 77 pages KEY WORDS: L. lactis, exopolysaccharide, plasmid, conjugation, stability.