Osmanlı'da hapishaneler (1839-1908)
Prisons in the Ottoman Empire (1839-1908)
  1. Tez No: 690560
  2. Yazar: ESMA ERBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Osmanlı Devleti'nin hükümranlık anlayışının temeli İslam hukukuna dayanmaktadır. Yönetim tarzı her alanda etkisini gösterdiği gibi hukuk alanında da etkili olmuştur. Osmanlı hukuku Şer'i ve Örf'i Hukuk olmak üzere ikiye ayrılmış, Osmanlı Devleti'nin suç ve ceza arasındaki dengeyi bu sistemle muhafaza ettiği görülmüştür. Tanzimat'la yeni bir dönem başlamış, Batı hukuku benimsenmiş ve“kanunsuz suç, suç sayılmaz.”anlayışıyla bir dizi değişikliğe gidilmiştir. Kabul edilen ceza kanunlarıyla yeni bir düzenin temelleri atılmıştır. Özellikle Tanzimat sonrası han, kale gibi yapıları hapishane olarak kullanan Osmanlı Devleti, mahkûm sayısının fazlalığından bu yapıların yetersizliğini düşünerek hapishane inşalarına başlamıştır. Hapishanelerin faaliyete geçmesiyle bazı sorunlar ortaya çıkmıştır. Salgın hastalıklar, kadınlar için ayrı bir hapishanenin olmayışı, personel eksikliği bunlara örnek olarak gösterilebilir. Osmanlı Devleti'nde hapishanelerin durumuna ilişkin düzenlemelere dair ilk hükümlere Islahat Fermanı'nda rastlanmıştır. Buna ek olarak yapılan düzenlemelerden bazıları ise 1859 Muhakemat Nizamnamesi, 1876'da Gardiyanlar ile ilgili Talimatname, 1880 Tevkifhane ve Hapishanelerin İdaresine Dair Nizamnamedir.
Özet (Çeviri)
The basis of the understanding of the Ottoman Empire is based on Islamic law. This management style was effective in the field of law as well as in every field.Ottoman law was seperated into two groups as sharia and custom, and it was seenthat the Ottoman Empire kept the balance between crime and punishment with this system. A new era tarted with the Tanzimat edict, werstern law was adopted, and a series of changes were made with the understanding that“an unlawful crime is not considered as a crime”. The foundations of a new order were laid with the penal laws adopted. Especially after Tanzimat edict, The Ottoman Empire, which used structures due to the excess number of prisoners. Some problems apperad with the establishment of the prisons. For example, epicdemics, the absence of a separete prison for women, and a lack of staff. The first provisions regarding the improvement of the situation in prisons in the Ottoman Empire were found in the Islahat edict. Some of regulations made in addition to this are the 1859 statute of limitations, the instructions fort he guard in the 1876, the 1880 Detention house and the regulation on the administration of prisons.