Temelli-Haymana yöresi tersiyer mollusk faunası ve stratigrafisi (Ankara)
Tertiar mollusca fauna and stratigraphy in Temelli-Haymana region (Ankara)
  1. Tez No: 120128
  2. Yazar: MÜJDE KIZILDAĞ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yüksek lisans Tezi TEMELLİ YÖRESİ TERSİYER. MOLLUSK FAUNASI ve STRATİGRAFİSİ (ANKARA) Müjde KIZILDAÖ GURSOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anadilim Dalı Danışman : Prof Dr. Güler TANER Bu arastama tezi ile Ankara ili, Polatlı ilçesi, Temelli beldesindeki Kuşçu ve Macun köyleri arasında yüzlek veren Paleosen yaşlı birimlerin, Moflusca faunasına bağlı olarak paleontolojisi ve stratigrafisi incelenmiştir. Yardımcı olarak Polatlı Karahamzalı köyü Kırkkavak tepede inceleme yapılmıştır. Kuşçu ve Macun köyleri arasından alman 7 adet Ölçülü stratigrafîk kesit sonucu toplam 52 metre kalınlıkta kırıntılılardan oluşan İstif Ölçülmüştür. İstifte Pelecypoda sınıfına ait Gtycymeris pulvinata Lamarck, Ostrea sakaryensis Stchepinsky, Lucina prominensis Oppenheim, Lucina (Phacoides) contorta Defiance, Venericardia perezi Bellardi Crassatella excelsa Cossmann, Cardtum sp. İle Gastropoda sınıfına ait Velates perversus Gmelin, Turritella (Haustatar) oppenheimi Newton, Batillaria diacanthina Cossmann, Cerithhium fodicatum Bellardi, Cerithium archiact Hebert et Renevier, Cerithium (Gourmya) romeo Bayan, Cerithium (Gourmya) erişti n.sp. Campanile tchthactcheffi d'Archîac, Odostomia dumasi Cossmann, Dientomockhilus boreli Bayan, Semiterebellum marceauxi Deshayes, Globularia (G.) vapincana d'Orbigny, Cepatta cepacea Lamarck, Cassis 0orionel!a) harpaeformis Lamarck, Eovasum frequens Mayer-Eymar, Elenchus sp. olmak üzere toplam 23 tür saptanmıştır. Faunanın paleocoğrafik ve stratigrafîk yay ılımı incelendiğinde Tanesiyen çağına ait olup, Kırkkavak Formasyonuna dahil edimlerinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır. Faunanın paleoekotojik özelliklerine dayanarak ortamın sığ denizel kıyı ortamı olup, sıcak euhalin deniz özelliğinde olduğu saptanmıştır. 2002, 127sayfa Anahtar Kelimeler : Paleontoloji, Stratigrafi, Mollusca, Gastropoda, Pelecypoda, Paleosen.
Özet (Çeviri)
TERTIAR MOLLUSCA FAUNA and STRATIGRAPHY in TEMELU HAYMANA REGION (ANKARA) Müjde KIZILDA? GÛRSOY University of Ankara Graduate School of Nature! and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. GQler TANER With in this research thesis, Paleontology and Stratigraphy of the Paleocene and Eocene series outcropping around Polatii region Kuscu between Macun villages has been carried out depending mainly on the Molluscan fauna. Also it has been searching with in Polatlı Karahamzoli village, around Ktrkkavak hill type localite. Resuft of the 7 measured stratigraphic sections^ between Kuscu and Macun villages, İt has been measured 52 metres thickness occured from fragments formation. It belongs to class of Pelecypoda Glycymeris pubnnata Lamarck, Ostrea sakaryensis Stcheptnsky, Lucina prommensis Oppenheim, Lucina (Phaeoides) contorta Defrance, Venertcardta perm Bellardi, CrassateÜa excelsa Cossmann, Cardtum sp. and belongs to class of Gastropoda Velates perverms Gmelin, Turrttetla (Haustotor) oppenhmmi Newton, Batiltaria dlacanthina Cossmann; Cerithium fodicatum BeUardU Cerithium archlaci Hebert et Reaevier, Cerithtum (Gourmya) romeo Bayan, Cerithium (Gourmya) erişti asp.. Campanile tchihatcheffi d'Archiac, Odostomm dumasi Cossmann, Dientomochilus boreU Bayan, SemiterebeUum marceauxi Deshayes, Gfobularia (GJ vapmama d'Orbigny, Cepatia cepacea Lamarck, Cassis (MorioneUa) harpaeforrms Lamarck, Eovasum frequens Mayer-Eymar, Elenchus sp. so that 23 species has been recognized. The investigation of paleogeograptc and stratigraphic distribution of the stabeled fauna that included in Thanetian era and Kirkkavak Formation. According to the paleoecologtc characteristics of the fauna, it has been recognized to shallow shore marine mviroment and also warm and euhaliae sea. 2002, 127 pages Key Words : Paleontology, Stratigraphy, Molluscs, Gastropoda, Pelecypoda, Paleocene.