Coğrafi bilgi sistemlerinin araştırılması ve gerçeklenmesi
Research and implementation of the geographical information systems
  1. Tez No: 120135
  2. Yazar: EDİZ ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA TELATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNİN ARAŞTIRILMASI VE GERÇEKLENMESİ Ediz ACAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Ziya TELATAR Coğrafi Bilgi Sistemleri, mekansal verilerin depolanması, modellenmesi, analiz edilmesi ve raporlanması için gerekli yazılım, donanım ve personel bütünüdür. CBS'nin diğer bilgi sistemlerinden farkı, mekansal analiz fonksiyonlarıdır. Bu fonksiyonlar, gerçek hayatta karşılaşılan sorunların çözümünü, veri tabanında yer alan mekansal ve mekansal olmayan verileri kullanarak gerçekleştirir. Bu özelliği ile CBS karar vericilere, mekansal verilerin analizinde ve yorumlanmasında güçlü bir araç seti sunar. Çalışmanın amacı, Coğrafî Bilgi Sistemlerinin genel hatları ile açıklanması, amacının ve kullanım alanlarının ortaya konulması ve örnek bir CBS uygulama sürecini hayata geçirmektir. Çalışma yöntemi olarak, literatür araştırması ve daha önce yapılmış uygulamalardan edinilen deneyimlerin kullanılması yolu izlenmiştir. 2002, 54 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Coğrafî Bilgi Sistemleri, Yükseklik Verileri, Arazi Modelleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RESEARCH AND IMPLEMENTATION OF THE GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEMS EdizACAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronic Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Ziya TELATAR Geographical Information Systems are a body of software, hardware and personnel necessary for storage, modeling, analysis and reporting of positional data. The difference of GIS from other information systems is its positional analysis functions. These functions achieve the solution of real world problems by the usage of positional and non-positional data contained within the database. By this property GIS offers a powerful toolkit to decision makers for the analysis and interpretation of positional data. The purpose of this study is to describe Geographical Information Systems and to disclose their aim and usage areas and implement simple GIS application. As working procedure it has been followed searching literature and making use of experience which are gained from previous applications. 2002, 54 pages Key Words : Geographical Information System, Elevation Data, Terrain Models. TC YtlffiSBS.OGftITIM kURUU. İtOEÜMAKTASYON MERKEZİ