Galleria mellonella (L. ) (Lepidoptera, Galleridae)'nın değişik yapay besin ortamlarında yetiştirilmesi üzerinde araştırmalar
Investigations on the effects of various artificial diets on the development of Galleria mellonella (L. ) (Lepidoptera, Galleridae)
  1. Tez No: 120134
  2. Yazar: MELTEM AVAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AVNİ UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GALLERIA MELLONELLA (L.) (LEPIDOPTERA, GALLERODAE)'NIN DEĞİŞİK YAPAY BESİN ORTAMLARINDA YETİŞTİRİLMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Meltem A VAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman:Prof. Dr. Avni UĞUR Bu çalışmada Gollerin mellonella (L.) Wiesner (1993), Deseo et al. (1990), Marston ve Ertle (1973), Haydak (1936), ilk kez denemeye alman A ve B adı verilen yapay besin ortamlarında yetiştirilerek, bu besin ortamlarının larva gelişme süresi, papa gelişme süresi, ergin yaşama süresi, larva gelişimini tamamlama oram, popa gelişimini tamamlama oranı, ergin olma oram, popa boya, papa ağırlığı, ergin boya, ergin kanat açıklığı, cinsiyetler oranı, günlük yumurta sayısı, toplam yumurta sayısı bakımından etkisi araştırılmıştır. Denemeler 29 ± 2 °C sıcaklık ve % 60-70 orantılı neme sahip inkübatörde yürütülmüştür. Larva dönemi Deseo et al.(1990)' nun kullandığı besin ortamında en kısa sürede tamamlanırken (23,262±0,165 gün), Haydak (1936)' m kullandığı besin ortamında en uzun sürede tamamlanmıştır (28,328+0,166 gün). En uzun pupa dönemini tamamlama süresi Deseo et al. (1990)' nun kullandığı besin ortamında gözlemlenirken, en kısa zamanda tamamlanan besin ortamları ise Wiesner (1993), Haydak(1936), A ve B (8,615+0,160 gün) besin ortamlarıdır. Ergin yaşama stresi en kısa Marston ve Ertle (1973)' in kullandığı besin ortamında gözlemlenirken (12,237+0,277 gün), en uzun ise diğer besin ortamlarında gözlemlenmiştir. Larva gelişimini tamamlama oranı en fazla Haydak (1936)' m besin ortamında gözlemlenirken(%98), en düşük Deseo et al.(1990) ve Marston ve Ertle (1973)' in besin ortamlarında gözlemlenmiştir. Papa gelişimini tamamlama oranı en düşük Deseo et al. (1990)' mm kullandığı besin ortamında gözlemlenirken, en fazla da Wiesner (1993), Marston ve Ertle (1973), Haydak (1936) ve A ve B(%97,8) besin ortamlarında rastlanmıştır. Ergin olma oram en yüksek Haydak (1936) (%95,1),A besin ortamı, B besin ortamı ve Marston ve Ertle (1973)' in kullandığı besin ortamlarında gözlemlenirken, en düşük Wiesner (1993) ve Deseo et al. (1990)' nun kullandığı besin ortamlarında kaydedilmiştir. Pupa ağırlığı bakımından besin ortamları ve cinsiyetler arasında fark vardır. Dişilerde en yüksek pupa ağırlığı Wiesner (1993)' in besin ortamında gözlemlenirken (0,162±0,0004 g), en düşük ise B besin ortamında gözlemlenmiştir. Erkeklerde ise en fazla pupa ağırlığı Wiesner (1993), Deseo et al. (1990) (0,109+0,0005 g), Haydak (1936) ve A besin ortamlarında gözlemlenirken, en düşük pupa ağırlığı Marston ve Ertle (1973) ve B besin ortamlarında gözlemlenmiştir. Pupa boyu balonundan dişilerde en düşük pupa boyu B besin ortamında gözlemlenirken, en yüksek dişi pupa boyu da Wiesner (1993)' in kullandığı besin ortamında kaydedilmiştir (14,861±0,010 mm). Erkeklerde en düşük pupa boyu Marston ve Ertle (1973)' in kullandığı besin ortamında, en yüksek ise Wiesner (1993), Deseo et al. (1990) (12,95210,015 mm), Haydak (1936) ve A besin ortamlarında gözlemlenmiştir. Ergin boyu Wiesner (1993) (11,707±0,127 mm) ve Haydak (1936)' m kullandığı besin ortamlarında en yüksek olup, Marston ve Ertle (1973) ve B besin ortamlarında en düşüktür. Ergin kanat açıklığı en yüksek Wiesner (1993) ve Haydak (1936)' m (27,006±0,236 mm) kullandığı besin ortamlarında, en düşük ise Marston ve Ertle (1973)' in kullandığı besin ortamında gözlemlenmiştir. Cinsiyetler oranı bakımından en yüksek erkek sayısı A besin ortamından elde edilirken, en yüksek dişi sayısı ise Wiesner (1993)' in kullandığı besin ortamından elde edilmiştir. Günlük ve toplam yumurta sayısı bakımından ise besin ortamları arasında fark olduğu gözlemlenmiştir.Elde edilen bu sonuçlara göre çalışmada ele alınan besin ortamlarından, Deseo et al.(1990)' nun besin ortamı ile A besin ortamı hem en iyi gelişimi sağlayan, hem de en düşük maliyetli en iyi iki besin ortamı olarak anlaşılmaktadır. Bu iki besin ortamının, G. mellonella' nın ezellikle gelişimi ve canlılığı bakımından diğer ortamlara göre daha uygun olduğu görülmektedir. 2002, 43 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Galleria mellonella (L.), balmumu güvesi, biyoloji, gelişim, besin ortamlarının etkisi. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS ON THE EFFECTS OF VARIOUS ARTIFICIAL DIETS ON THE DEVELOPMENT OF GALLERIA MELLONELLA (L.) (LEPIDOPTERA, GALLERIIDAE) Meltem Avan Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Avni U?UR Galleria mellonella (L.) was reared Wiesner (1993), Deseo et aL (1990), Marston ve Ertle (1973), Haydak (1936), A and B' s artificial diets and effects of these diets on the duration of larval development, pupal development, adult longevity, the ratio of emergency, pupal length, pupal weight, adult size, adult wing length, sex ratio, daily and total egg production were investigated. Experiments were carried out at 29 ± 2 °C and 60 % r.h in controlled condition. The duration of larval stages is shortest in the Deseo et aL' s (1990) (23,26210,165 days) diets while opposite for the Haydak' s (1936) (28,328±0,166 days). The duration of pupal stages is shortest in the Wiesner' s (1993), Haydak' s (1936), A' s, B' s (8,615+0,160 days) diets while opposite for the Deseo et aL' s (1990). The adult longevity were completed the shortest period in the Marston and Ertle's (1973) diets and for the other diets there was no difference for the adult longevity. The rate of survived individuals in larval stages were completed in the longest period in the Haydak (1936)' s (%98) diets. The shortest rate of survived individuals were observed in, Deseo' s (1990), Marston and Ertle' s (1973) diets. The longest rate of survived individuals in pupal stages were completed in Wiesner' s (1993), Marston and Ertle' s ditI^WsTOR MBEKEZ58(1973), Haydak' s (1936), A» s, B' s (%97,8) diets. The shortest rate of survived individuals was obtained in Wiesner' s (1993), Deseo et al.' s (1990). It was detected that the ratio individuals completed adult stage was highest in Haydak's (1936) (%95,1), A' s, B' s, Marston and Ertle's (1973). Regarding pupae weight for female the highest pupal weight was Wiesner' s (1993) (0,162+0,0004 g), the lowest weight was B' s for female. However for male the highest pupae weight were Wiesner's (1993), Deseo et al.' s (1990) (0,109±0,0005 g), Haydak' s (1936) and A' s, the lowest one was Marston and Ertle' s (1973) and B' s. For pupal size, the length of female was shortest in B' s but the longest one was in Wiesner' s (1993) (14,861±0,010 mm). For male, the shortest pupae length was observed for Marston and Ertle' s diet (1973) but one the longest was observed for Wiesner' s (1993), Deseo et aL' s (1990) (12,952±0,015 mm), Haydak' s (1936) A' s diets. Concerning of the adult length, the longest were observed Wiesner' s (1993) (11,707+0,127 mm) and Haydak' s (1936) diets but the shortest was Marston and Ertle' s (1973) and B' s mixtures. The longest adult wing length was measured in Wiesner' s (1993) and Haydak' s (1936) (27,006+0,236 mm), the shortest adult wing lenght was measured in Marston and Ertle' s (1973). For the sex ratio (it was obtained 1/0,8 (female/male)) male percentage was the highest in A' s, female percentage was the highest in Wiesner' s (1993). Daily and total egg production was different for various artificial diets. In conclusion, Deseo et aL's and A' s diets are the best among the others, because these two diets are cheaper and more suitable regarding for the mass production and biological parametres of Galleria mellonella. 2002, 43 pages KEY WORDS: Galleria mellonella (L.), the greater wax moth, biology, development, food' effect v