Tekrarsız türev alıcılarının bilgisayar ortamında simülasyonu
Simulating of nonrecursive differentiators in PC
- Tez No: 120136
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TÜZÜNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TEKRARSIZ TÜREV ALICILARIN BİLGİSAYAR ORTAMINDA SİMULASYONU Ahmet ÜLKÜMEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. önder TÜZÜNALP Türev alıcılar gerçek zaman sinyal işleme, otomatik kontrol, gerçek zaman enstrumantasyon ve daha birçok uygulamada kullanıldığından çok önemli bir operasyondur. Son zamanlarda yapılan çalışmalardan oluşturulan ve bu tez çalışması içerisinde verilen yöntemlerle yüksek frekanslarda çok keskin ve parametrelerle kontrol edilebilen kesim frekansına sahip tekrarsız türev alıcı filtreler geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında parametrelerle kontrol edilebilen tekrarsız türev alıcılar teorik olarak geliştirilmiştir. Takip eden bölümlerde de uygulama sonuçlan sırasıyla verilmiştir. Geliştirilen bu filtre tasarımlan MATLAB programı kullanılarak bilgisayar ortamında simule edilmiş ve kullanıcıların sonuçlarım görsel olarak alabilecekleri bir program yaratılmıştır. 2002, 98 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Tekrarsız türev alıcılar, frekans tepkisi yöntemi, pencere fonksiyonu yöntemi, gecikme dizisi yöntemi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SIMULATING OF NONRECURSIVE DIFFERENTIATORS IN PC Ahmet ÜLKÜMEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronic Engineering Supervisor : Prof. Dr. Önder TÜZÜNALP Differentiators, having been used in real-time signal processing, automatic control, real-time instrumentation and in many other applications, are very important operation. By the methods formed from the studies carried out in recent times, and as given in this thesis, nonrecursive differentiators working at high frequencies and having a very sharp cut-off frequency that can be controlled by parameters have been developed. In this thesis, nonrecursive differentiators that can be controlled by parameters are developed theoretically. Application results are given consequentially in the following sections. These improved filter desings are simulated in computer enviroment by the use of MATLAB program thus creating a program that enables the users to get their results visually. 2002, 98 pages Key Words : Nonrecursive differentiators, frequency response methods, window function methods, delayed series methods.