Bazı şeker pancarı (Beta vulgaris L.) hatlarında in vitro adventif sürgün rejenerasyonu
In vitro adventitious shoot regeneration in some sugar beet (Beta vulgaris L.) lines
- Tez No: 120139
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZİ ŞEKER PANCARI (Beta vulgaris L.)HATLAR1NDA İN VITRO ADVENTİF SÜRGÜN REJENERASYONU Ayşegül ALTUNOK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Celâl ER Bu çalışma Ankara Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü biyoteknoloji laboratuvarında 1999-2001 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada, farklı dozlarda BAP, NAA ve IBA kullanılarak ELK 345, ÇBM 315 ve M 114 hatlarına ait petiol ve yaprak eksplantlarında ad ventif sürgün rejenerasyonu ve i. kararma kapasiteleri belirlenmiştir. ELK 345 hattına ait petiol eksplantlarında en yüksek sürgün rejenerasyon kapasitesi (% 15.00) 2 mg/1 BAP, 0.2 mg/1 NAA ve 10 g/l sukroz içeren MS ortamından elde edilmiştir. En yüksek sürgün rejenerasyonu ÇBM 315 hattına ah petiol eksplantlarından (%9.66) 1 mg/1 BAP ve 0.2 mg/1 NAA içeren MS ortamından elde edilmiştir. Maksimum kahverengileşme 2 mg/1 BAP ve 0.2 mg/1 NAA içeren rejenerasyon ortamına yerleştirilen M 114 hattına ah petiol (%96.17) eksplantlarından elde edilmiştir. Mİ 14 hattına ah yaprak eksplantlarında ise yüksek oranda (%91.81) kahverengileşme görülmüştür. Bununla birlikte kahverengileşme petiol eksplantlarında daha fazla olmuştur. 2002, 44 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Şeker pancarı, doku kültürü, adventif sürgün rejenerasyonu, kahverengileşme,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis IN VITRO ADVENTITIOUS SHOOT REGENERATION IN SOME SUGAR BEET (Beta vulgaris L.) LINES Ayşegül ALTUNOK Ankara University Graduate School of Applied Sciences Department of Field Crops Supervision Prof. Dr. Celâl ER This study was carried out during 1999-2001 at the biotechnology laboratory of Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, University of Ankara, Turkey. The study describes adventitious shoot regeneration in three sugar beet (Bela vulgaris L.) lines ELK 345, ÇBM 315 and M 114 with petiole and leaf explants using different concentrations of BAP, NAA and 1BA for adventitious shoot regenerations and browning in sugar beet. Petiole explants of line ELK 345 showed the highest shoot regeneration capacity (15%) with 2 mg/1 BAP, 0.2 nig/1 NAA and 10 g/1 sucrose in MS when 1 mg/1 BAP and 0.2 mg/1 NAA was used as regenerant in MS. media. The highest shoot regeneration was observed in petiole explants of line ÇBM 3 1 5 (9.66%) when 1 mg/i BAP and 0.2 mg/I NAA was used as regenerant in MS. Maximum browning of 96.17% was observed in regenerant media containing 2 mg/1 BAP and 0.5 mg/1 NAA in petiole explants of line M 114. Whereas, high frequency of browning was observed in leaf (91.81%) explants of line M 114. However browning of petiole explants was more severe. 2002, 44 pages KEY WORDS: Sugar beet (Beta vulgaris L.), tissue culture, adventitious shoot regeneration, browning.