Ankara ili Sincan ilçesinde yedi yaş kız öğrencilerinin diyet çinko düzeyleri, çinkonun büyüme ve okul başarısına etkisi
Diet-zinc levels of seven year old girl students in Sincan township in Ankara province and effect of zinc on growth and school success
  1. Tez No: 120151
  2. Yazar: NURTEN ÇEKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Doktora Teri ANKARA İLİ SİNCAN İLÇESİNDE YEDİ YAŞ KIZ ÖĞRENCİLERİN DİYET ÇİNKO DÜZEYLERİ, ÇİNKONUN BÜYÜME VE OKUL BAŞARISINA ETKİSİ Nurten ÇEKAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Nevin AKTAŞ Bu araştırmada Ankara ili Sincan ilçesinde ilkokul birinci sınıfa devam eden kız öğrencilerin diyet çinko düzeyleri, çinkonun büyüme ve okul başarısına etkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamına 240 kız öğrenci alınmıştır. Çocukların ailelerindeki ortalama birey sayısı 4 olarak bulunmuştur. Çocukların annelerinin yarısından fazlası (% 62.90) ilkokul mezunu, babalanma yatıya yakım ise (% 45.41) lise mezunudur. Çocukların % 2.92'sinin okul başarı notu 1 (başarısız), % 0.83'ûnün 2 (geçer), % 9.16'smm 3 (orta), % 22.92'sinin 4 (iyi), % 64.17'sinin 5 (pekiyi)'dir. Besin tüketim sıklığına göre yüzde tüketim puanı en yüksek olan yiyecekler sırası ile peynir (89.94), beyaz ekmek (88.61), diğer sebzeler (85.42), yumurta (81.75), zeytin (77.97), yoğurt (77.24)'tur. Çocukların % 64.99'unun RDA (Recommended Diet Allowances)'ya göre 7 yaş grubu kız çocuklar için önerilen günlük enerji miktarının tamamını ve daha fazlasını tükettiği bulunmuştur. Çocukların dörtte üçünden daha fâzla bir kısmı (% 88.75) RDA'ya göre günlük önerilen protein miktarının % 100 ve daha fazlasını tüketmektedir. A vitamini, Bı, B2, niasin ve vitamin C'nin günlük % 100 ve daha fazlasını tüketenlerin oranlan ise sırası ile % 68.75, % 63.33, % 76.25, % 28.75, % 80.83*tür. Demir ve kalsiyuma bakıldığında ise günlük önerilen miktarın % 100'ünü ve daha fazlasını tüketenlerin oranlan demirde % 68.28, kalsiyumda % 39.59'dur. Çinkonun günlük önerilen miktarının tamamını ve daha fazlasını tüketenlerin oranları ise yalnızca % 3.75'tir. Çocukların çinko tüketim durumları ile okul basan durumları, boya göre ve ağırlığa göre z skorları, beden kitle indeksleri arasındaki farklılık istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. 2002, 149 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Diyet çinkosu, beslenme ve okul başarısı, büyüme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis DEET-ZJNC LEVELS OF SEVEN YEAR OLD GIRL STUDENTS IN SINCAN TOWNSHD? IN ANKARA PROVINCE AND EFFECT OF ZINC ON GROWTH AN» SCHOOL SUCCESS Nurten ÇEKAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor: Prof.Dr. Nevin AKTAŞ In this study diet-zinc levels of seven year old girl students attending primary school first class in Ankara province, Sincan township as well as the effect of the zinc on growth and school performance have been taken «p and studied. Two hundred forty (240) girl students have been incorporated to the study. Average number of the individuals in the families of the children has been found to be 4. More than half of the mothers of the children (62.90 %) are the graduates of the primary school while nearly half of their fathers (45.41 %) are the graduates of high-school 2.92 % of the children had an achievement point of 1 (Failure); 0.83 % of the children had an achievement point of 2 (Passes), 9.16 % of the children had an achievement point of 3 (Medium) while 22,92 % of the children had an achievement point of 4 (Good) and 64. 17 % of the children had an achievement point of 5 (Perfect). The most consumed foodstuff percent according to the frequency of consumption were cheese (89.94), white bread (88.61), other vegetables (85.42), egg (81.75), olive (77.97) and yoghurt (77.24), 54.99 % of the children were found to have consumed the entire daily energy amount or more stipulated to be consumed for 7 age group girls according to RDA (Recommended Diet Allowances). More than three-fourth of the children-were found to have consumed 100 % or more of the protein amount stipulated to be daily consumed according to RDA. The ratio of those consuming % 100 or more of the vitamin, A, Bı, B2, niacine and vitamin C were found to be respectively 68.75 %, 63.33 %, 76.25 %, 28.75 % and 80.83 %.In terms of iron and calcium, the ratio of those consuming 100 % or more of the amount stipulated to be daily consumed were 68.28 % for iron and 39.56 % for calcium. The ratio of those who consume the entire amount of zinc more stipulated to be daily consumed were found to be a mere 3.75 %. The connection between the zinc consumptions of the children and their school performance, z scores according to the statute and weight and body-mass indexes has found to be statistically significant. 2002, 149 pages KEY WORDS: Diet zinc, nutrition and school performance, growth.