Ankara İli Sincan İlçesi'nde yedi yaş erkek öğrencilerin diyet çinko düzeyleri, çinkonun büyüme ve okul başarısına etkisi
Dietary zinc levels of seven year old male students at Sincan District of Ankara Province, effect of zinc on growth and success rate at school
  1. Tez No: 120974
  2. Yazar: İLKNUR TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi (Beslenme Bilimleri) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Doktora Tezi ANKARA İLİ SİNCAN İLÇESİNDE YEDİ YAŞ ERKEK ÖĞRENCİLERİN DİYET ÇİNKO DÜZEYLERİ, ÇİNKONUN BÜYÜME VE OKUL BAŞARISINA ETKİSİ İlknur TÜTÜNCÜ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nevin AKTAŞ Bu araştırmada Ankara İli Sincan ilçesinde ilkokul birinci sınıfa devam eden yedi yaşındaki erkek öğrencilerin diyet çinko düzeyleri, çinkonun büyüme ve okul başarısına etkisi araştırılmıştır. Arastama kapsamına 230 erkek öğrenci alınmıştır. Çocukların yansından biraz fazlasının (%59.57 ) basan notunun 5 (pekiyi ) olduğu saptanmıştır. Çocukların okul basan notu ortalaması 4.45±0.05 olarak bulunmuştur. Çocukların günlük tükettikleri ortalama çinko miktarı 6.13±0.12 mg bulunmuştur. Enerji, protein, demir, vitamin A, tiamin ve vitamin C'yi RDA ( Recommended Diet Allowances )'ya göre günlük önerilen miktarların %110 ve daha fazlasını tüketen çocukların oranlan sırası ile; %66.52, %99.57, %47.39, %66.52, %49.13 ve %87.39'dir. Riboflavin, çinko ve kalsiyum açısından günlük önerilen miktarların %51-75'ini tüketen çocukların oranlan; riboflavin için %33.91, çinko için %44.78 ve kalsiyum için %31.30'dir. Çocukların %37.39'unun alınması önerilen niasin miktarının %76-99'unu tükettikleri bulunmuştur. Çocukların çinko tüketim durundan ile ağırlık ve üst orta kol çevresi persentilleri; ağırlık z skorları; okul basan durundan; günde yedikleri öğün sayılan; ailenin kaçıncı çocuğu oldukları; anne eğitim durundan; yemeklerim yeme şekli; yerleşim yerinde oturulan süre arasındaki farklılık istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p< 0.05 ). 2002, 170 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Diyet çinkosu, okul başarısı, büyüme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis DIETARY ZINC LEVELS OF SEVEN-YEAR-OLD MALE STUDENTS AT SINCAN DISTRICT OF ANKARA PROVINCE, EFFECT OF ZINC ON GROWTH AND SUCCESS RATE AT SCHOOL İlknur Tütüncü Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Home Economics Department Supervisor : Prof. Dr. Nevin Aktaş In this research, zinc levels of 7 year-old male students attending first grade of primary school at Sincan District of Ankara Province, and effect of zinc on the growth and success rate at school were investigated. Two hundred and thirty students were included in the research. It was found that little more than half of the students (59.57%) have a grade 5 (excellent) at school. The average of the grades was found to be 4.45±0.05. Their average zinc consumption was 6. 1 3±0. 1 2 mg. The ratios of the students consuming 1 1 0% or more of energy, protein, iron, vitamin A, thiamin, and vitamin C with respect to Recommended Diet Allowances (RDA) were found to be 66.52%, 99.57%, 47.39%, 66.52%, 49.13% and 87.39%, respectively. The ratios of students consuming 51-75% of the recommended daily amounts of riboflavin, zinc, and calcium are 33.91% for riboflavin, 44.78% for zinc, and 31.30% for calcium. It was also found that 37.39% had been taking 76-99% of the recommended daily consumption amount of niacin.