Ankara ili Sincan ilçesinde bir ilköğretim okulu ve bir lisede öğrenim gören öğrencilerde skolyoz ve kifoz sıklığının belirlenmesi
Identification of scholiosis and kyphosis frequency in an elementary school and a high school in Ankara province?s Sincan district
- Tez No: 260729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YETER KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Ankara ili Sincan ilçesinde bir ilköğretim okulunda okuyan 12-14 yaş grubu kız öğrenciler ve bir lisede okuyan 15-17 yaş grubu erkek öğrenciler üzerinde kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 218 kız, 196 erkek toplam 414 öğrenci oluşturmuştur.Veriler soru formu, symmetrigraf, Adams öne eğilme testi ve görsel muayeneyle toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 16.0 paket programı kullanılarak yapılmış, veri analizinde ki-kare ve yüzde dağılımı kullanılmıştır.Çalışmamızda Symmetrigrafla skolyoz prevalansı %9.6, kifoz prevalansı %6.5 bulunmuştur. Omurga deformitesi tespit edilen öğrenciler ortopedist tarafından Orthoröntgenogram ile değerlendirilmiş ve 11 öğrenciye omurga deformitesi tanısı konmuştur. Omurga deformitesinin erkeklerde kızlara göre daha sık olduğu (P=0.001) ve omurga deformitesi ile okula çanta ile gitme (P=0.01) ve gün içinde uzun süre tv izleme (P= 0.043) arasında önemli ilişki olduğu saptanmıştır.Çalışmamızda en yüksek prevalans Symmetrigrafla elde edilmiştir. Bunun nedeni Symmetrigrafın daha küçük omurga açılanmalarını erken dönemde tespit edebilmesi olabilir. Bu durum tarama programlarının amacına uygun olarak şüpheli vakaların erken dönemde tespit edilmesine ve gerekli müdahalenin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Okul taramalarında hem kullanımının pratik olması hem de omurga eğriliklerini erken dönemde tespit etmesi açısından Symmetrigrafın kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross sectional on female student 12-14 age group had been educated in an elementary school and male student of 15-17 age groups had been educated in a high school in Sincan District of Ankara. The study universe was composed of 414 students including 218 female and 196 male.Data collected through questionnaire, symmetrigraf, Adams forward bending test and visual inspection. In evaluation of data, SPSS 16.0 package software was used. Chi- square and percentage distribution was used in analysis.In our study scoliosis prevalence was found as 9.6% and kyphosis prevalence was found with 6.5% by Symmetrigraph. Students who were confirmed to spine deformation were examined through Orthorontgenogram by an orthopaedist and 11 students diagnosed with spine deformation. It was found that spine deformity more prevalent in male students than female students and a significant relation between spine deformity and some variables such as going to school with school bag (P=0.043), watching tv for a long time in day (P=0.01)The highest prevalence in our study was obtained by Symmetrigraph. The reason behind may be that Symmetrigraph is able to determine smaller spine angle movements during early stages. This allows scanning programs to determine suspicious cases in an early stage relevantly and required intervention to be taken. In school screening program, symmetrigraph usage was recommended with respect to that it is practical in using and order to early determination of spinal curvatures.