R1-xR'xMn2Ge2 intermetalik bileşiklerin kristal yapı ve magnetik özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of the crystal structure and magnetic properties of R1-xR'xMn2Ge2 intermetallic compounds
- Tez No: 120162
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ELERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Doktora Tezi R1_xRxMn2Ge2 İNTERMETALIK BİLEŞİKLERİN KRİSTAL YAPI VE MAGNETİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Selçuk KEVRAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Bu tez çalışmasında, Ceı.xGdxMn2Ge2, Ndı_xGdxMn2Ge2, Ndı.xDyxMn2Ge2 ve PrMn2.xFexGe2 (0 2.85 Â'dan büyük olduğunda ferromagnetik Mn tabakaları arasında ferromagnetik çiftlerdin, küçük olduğunda antiferromagnetik çifttenim görülmüştür. Ceı_xGdxMn2Ge2, Ndı_xGdxMn2Ge2,Ndı_xDyxMn2Ge2 bileşiklerinde yeniden geçişli ferrimagnetizma, Ndı.xDyxMn2Ge2 bileşiğinde karışık magnetik faz, PrMn2.xFexGe2 bileşiğinde yeniden geçişli ferromagnetizma gözlenmiştir. Ceı_xGdxMn2Ge2, Ndı_xGdxMn2Ge2 ve Ndı.xDyxMn2Ge2 bileşikleri için düşük sıcaklıklarda elde edilen doyum mıknatıslanmaları x artarken önce azalmış sonra tekrar artmıştır. Sonuç olarak, elde edilen magnetik faz geçiş sıcaklıkları ile T-x magnetik faz diyagramları kurulmuştur. 2001, 127 sayfa ANAHTAR KELİMELER: X-ışını toz kırınımı, mıknatıslanma ölçümleri, magnetik malzemeler, SQUID ve VSM magnetometre, magnetik faz geçişi, Curie sıcaklığı, Neel sıcaklığı, dengeleme sıcaklığı, doyum mıknatıslanması, magnetik faz diyagramı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE INVESTIGATION OF THE CRYSTAL STRUCTURE AND MAGNETIC PROPERTIES OF RKxRxMn2Ge2 INTERMETALLIC -X COMPOUNDS Selçuk KEVRAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. Yalçın ELERMAN In this thesis, the crystal structure and magnetic properties of Ceı.xGdxMn2Ge2, Ndı.xGdxMn2Ge2, Ndı.xDyxMn2Ge2 ve PrMn2.xFexGe2 (0 resulting a ferromagnetic coupling between ferromagnetic Mn layers for R^n_Mn>2.S5 Â or an antiferromagnetic coupling between ferromagnetic Mn layers for Rau“_M”^ 2.85 Â. Reenrant ferrimagnetism in Ceı.xGdxMn2Ge2, Ndı.xGdxMn2Ge2, Ndi.xDyxMn2Ge2 compounds, intermediate phase in Ndi_xDyxMn2Ge2 compounds and reentrant ferromagnetism in PrMn2.xFexGe2 compounds have been observed. The saturation magnetization obtained at low temperatures has decreased iniualy, and then increased again with increasing x in Cei_xGdxMn2Ge2, Ndi.xGdxMn2Ge2 and Ndi_xDyxMn2Ge2 compounds. As a result, the magnetic phase diagram has been constructed with the derived magnetic phase transition temperatures. 2001, 127 pages KEY WORDS : X-ray powder diffraction, magnetization measurements, magnetic materials, SQUID and VSM magnetometer, magnetic phase transition, Curie temperature, Neel temperature, compensation temperature, saturation magnetization, magnetic phase diagram IV