Öklid olmayan manifoldlar üzerindeki bazı özel eğriler
Some special curves on non-euclidean manifolds
  1. Tez No: 120163
  2. Yazar: KAZIM İLARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HİLMİ HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışma için gerekli kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, Riemann manifold- larda eğriler incelenmiş ve diferensiyellenebilir bir eğrinin geodezik, çember, dairesel helis ve genel helis olma karakterizasyonları verilmiştir. Dördüncü bölümde, Lorentz mani- foldlarda eğriler incelenmiştir. Zaman benzeri, uzay benzeri ve ışık benzeri eğriler için bazı karakterizasyonlar verilmiştir. Beşinci bölümde, Yarı-Riemann manifoldlarda eğriler incelenmiştir. Herhangi bir regüler eğri ve ışık benzeri eğriler için bazı karakterizasyonlar elde edilmiştir. Altıncı bölümde, Riemann, Lorentz ve yan-Riemann altmanifoldlarında eğriler incelenmiştir. 2002, 127 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Riemann Manifoldları, Lorentz Manifoldları, Yarı-Riemann Manifoldları, Genel Helisler, Dairesel Helisler, Çemberler, Geodezikler ve Altmanifoldlar.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter deals with the preliminaries, definitions and necessary theorems that will be needed for later use. In the third chapter, curves in Riemannian manifolds are studied and some characterizations are given for a diferentiable curve to be geodesic, circle, circular helix and general helix. In the fourth chapter, curves in Lorentzian manifolds are studied and some characterizations are given for time-like, space-like and light-like (null) curves. In the fifth chapter, curves in semi-Riemannian manifolds are studied and some characterizations are given for a regular curve. In the six chapter, curves in submanifolds are studied. 2002, 127 pages KEY WORDS : Riemannian Manifolds, Lorentzian Manifolds, Semi-Riemannian Manifolds, General Helices, Circular Helices, Circles, Geodesies and Submanifolds.