Farklı dikim ve hasat zamanlarının yerelmasının (Helianthus tuberosus L. ) verim ve kalitesine etkileri
Effects of the different planting and harvesting times on yield and quality of jerusalem artichoke (Helianthus tuberosus L. )
- Tez No: 120161
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Doktora Tezi FARKLI DİKİM ve HASAT ZAMANLARININ YERELMASININ (Helianthus tuberosus L.) VERİM ve KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Tülay ÖZÜNLÜ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Neşet ARSLAN Bu çalışma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında 1997-1998 yıllarında, farklı dikim ve hasat zamanlarının yerelmasının (Helianthus tuberosus L.) verim ve kalitesine etkilerini araştırmak üzere yapılmıştır. Pembe ve beyaz kabuklu hatlar kullanılmıştır. Çıkış, bitki başına ana sap sayısı, bitki boyu, bitki başına yumru sayısı, bitki başına yumru verimi, ortalama yumru ağırlığı, yaş sap verimi, yumru verimi, yumruda kuru madde oranı ve yumruda suda eriyebilen karbonhidrat miktarı gibi özellikler incelenmiştir. Çıkış, % 100 olup, en erken sonbaharda dikilenlerde olmuştur. Bitki boyu, pembe kabuklu hatun daha yüksek bulunmuş olup, 1.79-2.55 m arasında değişmiştir. Bitki başına ana sap sayısı, 1.44-2.55 adet arasında bulunmuştur. Bitki başına yumru sayısı, 14.71-25.26 adet arasında değişmiştir. Bitki başına yumru verimi, 292.40-1188.00 g arasında bulunmuştur. Ortalama yumru ağırlığı 13.45-53.77 g arasında elde edilmiştir. Yaş sap verimi, 1135.0- 5328.0 kg/da arasında bulunmuştur. Yumru verimi, en yüksek Kasım ayı hasadından 913.20-3994.00 kg/da arasında elde edilmiştir. Yumruda kuru madde oranı, % 20.53- 26.20 arasında değişmiştir. Yumruda suda eriyebilen karbonhidrat miktarı % 18.25- 24.25 arasında bulunmuştur. 2002, 77 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Yerelması (Helianthus tuberosus L.), dikim zamanı, hasat zamanı, verim, kalite, yumru ağırlığı, kuru madde oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis EFFECTS OF THE DIFFERENT PLANTING AND HARVESTING TIMES ON YIELD AND QUALITY OF JERUSALEM ARTICHOKE (Helianthus tuberosus L.) Tülay ÖZÜNLÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. Neşet ARSLAN This study was carried out to research the effect of different planting and harvesting times on the yield and quality of Jerusalem artichoke in test field of Field Crops Department, Faculty of Agriculture, Ankara University during the period of 1997-1998. The features such as emergence, main stem number per plant, length of plant, tuber number per plant, tuber yield per plant, mean of tuber weight, green stem yield, tuber yield, dry matter ratio in tuber and tuber carbonhydrate melting ratio into water have been studied. Emergence, occured in 100 % and earliest appeoronce in those planted in autumn. Length of plant was seen longer at pink peel line that changed between 1.79 and 2.SS m. Main stem number per plant was found between 1.44 and 2.SS. Tuber number per plant ranged between the number of 14.71 and 25.26. Tuber yield per plant ranged between 292.40 and 1188.00 g. Mean tuber weight was found between 13.45 and 53.77 g. Green stem yield ranged between 1135.0 and 5328.0 kg/da. Tuber yield was found between 913.20 and 3994.00 kg/da from the harvest of November. Dry matter ratio in tuber ranged between 20.53 % and 26.20 %. Tuber carbonhydrate melting ratio of into water ranged between 18.25 % and 24.25 %. 2002, 77 pages KEY WORDS: Jerusalem artichoke (Helianthus tuberosus L.), time of planting, time of harvest, yield, quality, weight of tuber, dry matter ratio