Orta Anadolu koşullarında tuzdan etkilenmiş topraklarda ıslah süresince ve sonrasında tuz hareketleri
Salt movement in salt affected soils during and after reclamation in Central Anatolia conditions
- Tez No: 120169
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖKHAN ÇAYCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Doktora Tezi ORTA ANADOLU KOŞULLARINDA TUZDAN ETKİLENMİŞ TOPRAKLARDA ISLAH SÜRESİNCE VE SONRASINDA TUZ HAREKETLERİ Kezban ARPACI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Gökhan ÇAYCI Bu araştırmanın amacı, Koçaş Tarım İşletmesi tuz etki etmiş topraklarında ıslah uygulamalarına bağlı olarak ıslah süresince ve sonrasında tuz hareketlerini belirlemektir. Deneme 3x5=15 m2'lik 28 parselden oluşup, şu konulan içermektedir: Kontrol (K), 1 10 t/ha jips (J,), 220 t/ha (J2), 25 t/ha çiftlik gübresi (OM,), 50 t/ha çiftlik gübresi (OM2), 10 cm derinlikte sürüm (D,), 30 cm derinlik sürüm (D2) ile 120 cm (Sı) ve 240 cm (S2) yıkama suyu ile 25 ve 40 m diren aralığıdır. Yıkama suyu uygulamaları göllendirme yöntemine göre yapılmıştır. Deneme alanı topraklarındaki, çözünebilir tuzların önemli bir kısmının yıkama işleminden sonra yıkandığı görülmüştür. Eylül 96'da ise buharlaşmadan dolayı EC değerlerinde dalgalanmalar gözlenmiştir. Ekim 96 ve Kasım 96'da EC oldukça sabit bulunmuştur. Mayıs 97'de bazı parsellerin alt tabakalarında hafif tuzlanma olmuş, Temmuz 97'de alt katmanlardaki tuzların, kapillar yükselme nedeniyle üst katmanlara doğru taşınması sonucu EC değerinde artış olduğu görülmüştür. Deneme alanı topraklarında, ESP'nin azaltılmasında jipsle birlikte yıkama suyu uygulamaları etkili olurken, diğer amenajman pratikleri başarılı olmamıştır. 1 10 t/ha ve 220 t/ha jips uygulamaları, ESP'nin azaltılmasında benzer etkiler gösterirken, her iki uygulama dozunda da etkinlik sadece 0-30 cm toprak derinliğinde sağlanabilmiştir. 2002, Sayfa: 252 ANAHTAR KELİMELER: Tuzdan etkilenmiş topraklar, tuzlu ve alkali topraklar, tuz hareketi, ıslah
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis SALT MOVEMENTS IN SALT AFFECTED SOILS DURING AND AFTER RECLAMATION IN CENTRAL ANATOLIA CONDITIONS Kezban ARPACI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof.Dr. Gökhan ÇAYCI The aim of this study, was to determine salt movements during and after reclamation depending on reclamation processes in salt affected soils of Koçaş Agriculture Farm. Treatment plots have been designed as 3x5=15 m2 area, and study was carried out on 28 plots. The experimental treatments were: Control: C Gypsum: G,: 1 10 ton/ha, G2: 220 ton/ha Farmyard manure: FYM,: 25 ton/ha, FYM2: 50 ton/ha Ploughing depth: PD,: 10 cm, PD^ 30 cm 25 and 40 m drainage intervals, 120 and 240 cm leaching water have been applied to the plots by flooding method. A great part of the soluble salts accumulated in the deeper parts of the soil profile have been leached after leaching water application. Some fluctuations have been observed in EC values of the soil samples in September 96 due to evaporation. However, EC values were quitely steady in October and November 96. A slight increase was determined in sub soils at some plots in May 97, and EC values also slightly increased in July 97 compare with May owing to capillary water movement. While gypsum and leaching water treatments were effective on decreasing of ESP values of the soils, the other management practices were not successful. 110 ton/ha and 220 ton/ha gypsum applications have shown similar impacts with respect to decreasing of ESP values. Nevertheless, the effectiveness in both application doses were seen only 0-30 cm soil depth. 2002, Pages: 252 KEY WORDS: Salt affected soils, saline and alkali soils, salt movement, reclamation