Kocaeli depremi sonrasında Yalova ili gelişim plan stratejileri
Development plan strategies of Yalova after the Kocaeli earthquake
  1. Tez No: 120168
  2. Yazar: ASLI AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
ÖZET Doktora Tezi KOCAELİ DEPREMİ SONRASI YALOVA İLİ GELİŞİM PLAN STRATEJİLERİ Aslı AKAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof Dr. Halim PERÇİN Doğal ve insan kaynaklı risklerin en önemlisi, en tehlikelisi, ve en geniş etkileme alanına sahip olan afetler depremlerdir. Türkiye'de yerleşimler tarihi boyunca depremlerden etkilenmişlerdir. Hatalı alan kullanım kararlan yüzünden birçok yerleşim ve endüstri alanı fay hatları üzerinde yer almış ve ekolojinin göz ardı edilmesi yüzünden kentler bir çok çevre sorunları ile karşı karşıya kalmışlardır. Günümüzde 1999 yılında yaşanan Kocaeli depremi bunun en yakın örneğidir. Deprem yüzünden onbinlerce insan ölmüş ve birçok bina, işyerleri tümüyle yıkılmış, hasar görmüştür. Bu çalışma Yalova bölgesinin deprem sonrası yeniden yapılanma çalışmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında alanın doğal ve kültürel özellikleri GIS ortamına aktarılarak incelenmiş, 1999 yılına ait güncel arazi örtüsü orthophoto harita ve uydu görüntüsü kullanılarak oluşturulmuştur. Alanda yerel yönetimlerin ve turistlerin beklentilerini tespit etmek amacıyla anketler uygulanmıştır. Araştırma sonuçlan ışığı altında Yalova kenti geleceği için öncelikli olarak tarım ve turizm kenti Yalova misyonu belirlenmiştir. Bu misyona göre koruma, tarım, turizm ve rekreasyon, yerleşim öncelik sıralamasıyla olmak üzere dört farklı gelişim stratejisi saptanmıştır. Alanın doğal ve kültürel özelliklerine bu stratejilerle ilişkili olma durumuna göre katsayılar verilmiştir. Her bir alt faktör için stratejilere uygunluk, alanı yakından tanıyan farklı meslek disiplinlerinden gelen uzmanlardan görüşler alınarak geliştirilen puanlama sistemi ile kullanılmıştır. Her bir strateji için GIS ortamında çoklu faktör analizi uygulanmış ve çalışma alanı bölgelerinin ekolojik özelliklerine göre hangi stratejilere ne derecede uygun olduğu belirlenmiştir. Bundan sonraki yapılacak çalışma Yalova kenti stratejik planlaması için oluşturulan bu stratejilerin ve sonuçların ışığı altında farklı meslek disiplinleri ile oluşturulan bir platformda bölge için eylem planlarını hazırlamak, aktiviteleri belirleyip, sorumlu kurum ve kuruluştan tespit etmektir. Oluşturulacak gerçekçi bir zamanlama tablosu ile yakın gelecekte bu stratejilerin uygulamaya konulması yeniden yapılanma sürecinde olan Yalova kenti için daha güvenli ve yaşanabilir alanlar sağlayacaktır. 2002, 372 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Alan Kullanım Planlaması, Stratejik Planlama, GIS ve Uzaktan Algılama, Yalova Kenti, Gelişim Plan Stratejileri, SWOT Analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis YALOVA CITY DEVELOPMENT PLAN STRATEGIES AFTER THE KOCAELİ EARTHQUAKE AshAKAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor Prof. Dr. Halim PERÇİN Earthquakes are the most dangerous, the most spectacular and the least predictable of the various natural and man-made risks; The settlements in Turkey were affected by the earthquakes during the history. Major earthquakes can level large portions of any of Turkeys urban areas. Because of misuse of land some urban areas, industrial areas were settled on unsuitable areas. As a result of this so many people were died and approximately ten thousand buildings and dwellings were demolished. The recent example of it is Kocaeli earthquake. This study aims to contribute to the process of reconstruction in the Yalova region following the tragic earthquake in Eastern Marmara on August 1999. During this study the natural and cultural features of the area were digitized by using GIS systems and present land cover of 1999 are made by using ortophoto maps and Landsat images of the area. In order to determine the tendencies of tourists and local governments for the future of Yalova, two different questionnaires were applied. By using research results, the vision of Yalova was determined as a agriculture and tourism city. According to this vision ibur strategies in priority order, conservation, agriculture, tourism and settlements were developed. Coefficients according to the relations level between strategies were given to the main natural and cultural factors of the area. Coefficients related to the main natural and cultural factors of the area were given according to the relations level between strategies. For each coefficient, the suitability to the strategies were determined and used as a system according to the different experts' opinions who know the area very well. In GIS circumstances multicriteria analyses were used for each strategy and according to the ecological features of the area, it is determined that which strategies are suitable in which parts of the area. The next study to the strategic planning of Yalova will be to work together with various experts, discuss the research results, prepare action plans, decide actions and find out the responsible agencies. In the near future, by a realistic timetable, the implementation of these strategies will provide safe and liveable areas in Yalova. 2002, 372 Pages KEY WORDS: Land Use Planning, Strategic Planning, SWOT Analysis, GIS and Remote Sensing, Yalova City, Development Plan Strategies