Nazilli ilçesi tarım işletmelerinin ekonomik yapısı, finansman ve yatırım analizi
Economic structure, financing and investment analysis of agricultural farms in Nazilli district
  1. Tez No: 120170
  2. Yazar: AYNUR TOY BİLBAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Doktora Tezi NAZİLLİ İLÇESİ TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK YAPISI, FİNANSMAN VE YATIRIM ANALİZİ Aynur TOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Estitüsü Taran Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Metanet BÜLBÜL Bu araştırmada, Nazilli ilçesindeki tarım isletmeleri incelenmiş, bu işletmelerin ekonomik yapılan, yıllık faaliyet sonuçlan, tarımsal kredi kullanımları, tarımsal yatırımları ortaya konulmaya çalışılmış, ayrıca işletmelerin optimal üretim desenleri ile kredi ihtiyaçları saptanmışta-. Bu çalışmada, Nazilli ilçesine bağlı köylerden 10'undaki tarım işletmelerinden tesadüfi örnekleme yöntemi ite belirlenen işletmelerden anket yola ile toplanan veriler değerlendirilmiştir. Bu veriler, 1998-1999 üretim dönemine aittir. İncelenen işletmelerde işletme arazisi varlığı 35.31 dekardır. Ortalama nüfus miktarı 3.78 olup, bunun % 54.50'sini erkek, % 45.50'sini kadın nüfus oluşturmaktadır. 6 ve daha yukarı yaştaki nüfusu» % 90. 11 'i okuma yazma bilmektedir. Aile işgücü varlığı 2.38 EİB olan işletmelerde ortalama traktör mevcudu 0.55 'tir. İşletmeler ortalamasında işletme basma düşen aktif sermaye 27.128.284.000 TL'dir. Bunun % 86.26'sını arazi sermayesi ve % 13.74'ünü işletme sermayesi oluşturmaktadır. 1999 üretim yılında işletmelerin kullandıkları kısa vadeli kredi miktarı 507.271.000 TL, yatırım kredisi miktarı da 27.150.000 TL'dir. Kısa vadeli kredilerin % 67.08'ini teşkilatlanmış kredi kuruluşlarından, % 32.92'sini de teşkilatlanmamış kredi kaynaklarından alman krediler oluşturmaktadır. Orta-uzun vadeli kredilerin ise % 100'fl teşkilatlanmış kredi kaynaklarından alınan kredilerdir. İncelenen işletmelerde ortalama yatırım tüten 134.285.000 TL olup, bunun % 25.20'si bina yatırımları, % 30,58'i arazi yatırımları, % 40.86'sı makine yatırımları ve % 3.36'sı da hayvancılık yatırımlarıdır. 1999 yılında yapılan yatırımların finasmanında % 79.78 oranında özsermaye, % 20.22 onumda yabancı sermaye kullanılmıştır. Mevcut durumdaki brüt kar 1.747.817.000 TL iken, planlama sonucunda bu değerin % 18.47'lik bir artışla 2.070.620.000 TL'ye yükseltilebileceği saptanmıştır. İşletme gruplarının hepsinde birinci nakit akışı döneminde krediye ihtiyaç duyulmuş, ikinci nakit akışı döneminde krediye ihtiyaç duyulmamıştır. 2002, 176 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Ekonomik Analiz, Sermaye, Brüt Kar, Doğrusal Programlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis ECONOMIC STRUCTURE, FINANCING AND INVESTMENT ANALYSIS OF AGRICULTURAL FARMS IN NAZİLLİ DISTRICT Ayma- TOY Ankara University Gradute School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Mehmet BÜLBÜL In this research, farms in Nazilli district arc examined, their economic structure, annual activity results, amount of agricultural credit used, agricultural investments are put into open while determining the optimal production patterns and credit needs of the farms. In this study, farms were determined by random sampling method among farms operating in 10 village of Nazilli district and data is collected by using survey from them and assessed. Data belongs to 1998-1999 period. There are 3S.3I decaf of land available for the enterprise in the enterprises examined. The average population is 3.78 and of mis S4.S0 % is male and 45.50 % is females. Of the population at age 6 and more 90. 11 % can read and write. The average number of tractors in enterprises having 2.38 EIB family labor source is 0.55. As the average among the farms the amount of active capital per enterprise is 27.128J284.000 TL. Of mis 86.26 % is land capital and 13.74 % is operating capitaL The amount of short term credit used by farms during 1999 production year is 507.271.000 TL and the amount of investment credit is 27.1S0.000 TL. Of the short term credits 67.08 % is from organized credit institutions and 32.92 % is credits from unorganized credit sources. Of the medium-long term credits 100 % is taken from organized credit sources. In the farms examined, the amount of total investment is 134.285.000 TL and of this 25.20 % is in from of building investment, 30.58 % is investments into field, 40.86 % is investments into machinery and 3.36 % is investements into livestock. In the investments entered into in 1999, 79.78 % bases oa equity, 20.22 % to foreign capitaL While fee gross profit in current state was 1.747.817.000 TL after me planning it is determined that this value will increase by 18.47 % to 2.070.620.000 TL. In all of the enterprise groups, during the first cash flow period need for loan is felt and need for credit during the second cash flow period was not felt 2002, 176 pages KEY WORDS: Economic analysis, CapitaL Gross-Margin, Linear Programming.