Kısa dönemli RS CVn yıldızları
Short period RS CVn stars
  1. Tez No: 120182
  2. Yazar: FERHAT FİKRİ ÖZÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Doktora Tezi KISA DÖNEMLİ RS CVn YILDIZLARI* Ferhat Fikri ÖZEREN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Osman DEMİRCAN Bu çalışmada, genelde RS CVn sistemleri ve özelde kısa dönemli RS CVn sistemleri üzerine bilgi verildikten sonra, Şubat 1999 yılında Haute- Provence Gözlemevi'nde Kısa Dönemli RS CVn sistemleri SV Cam ve XY UMa için elde edilen orijinal tayfsal gözlemler ve 41 adet RS CVn sistemi için IUE verilerinden elde edilen analiz sonuçlan irdelenmiştir. SV Cam ve XY UMa sistemleri için elde edilen veriler tayfsal çıkarma yöntemi kullanılarak sistemlerin etkinliği ve çevrelerinde bulunan madde ile ilgili bilgi çalışılmıştır. 41 RS CVn sisteminin verileri ise Wilson-Bappu ilişkisinin bu sistemler için irdelenmesi amacıyla kullanılmıştır. Bu çalışmada sonuç olarak SV Cam ve XY UMa sistemlerinin her ikisinin genel etkinlik düzeyinin plaj ve püskürmelerden kaynaklandığı, her iki sistemin de tayflarında sistem çevresinde bulunan maddeden dolayı ek salma ve soğurma yapılarının bulunduğu gösterilmiştir. XY UMa sisteminde güçlü bir püskürme gözlenmiştir. Her iki sistemin de dikine hız eğrileri çözülmüş ve tayf türleri daha duyarlı bir şekilde bulunmuştur. RS CVn sistemleri için Wilson-Bappu ilişkisi tekrar incelenmiş ve çizgi genişliklerinin ışınım sınıfına göre değişim gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, bu çalışmada tayf çıkarma yönteminin oldukça etkin bir yöntem olduğu gösterilmiştir. 2001, 143 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Yakın Çift Yıldızlar, RS CVn sistemleri, Kısa Dönemli RS CVn sistemleri, Etkinlik, Tayfsal Çıkarma, Püskürme, Çevresel Madde.Dikine Hız Eğrisi, Wilson-Bappu ilişkisi, Özel yıldızlar : SV Cam ve XY UMa. * Bu çalışma Bütünleştirilmiş Doktora Bursu çerçevesinde BAYG- TÜBİTAK tarafından 8 aylık ve Armagh Gözlemevi tarafından 1 1 aylık burs ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis SHORT PERIOD RS CVn STARS* Ferhat Fikri ÖZEREN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Astronomy and Space Sciences Supervizor : Prof. Dr. Osman DEMİRCAN In this study after reviewing general properties about RS CVn systems and particularly about short period RS CVn systems, The results have been examined of two short RS CVn systems' spectra, for SV Cam and XY UMa, which has been taken at Haute-Provence in February 1999 and IUE spectra for 41 RS CVn systems. The activity of the systems and the circumstellar matter around SV Cam and XY UMa have been studied by using the technique of spectral subtraction. The data of 41 RS CVn systems have been used to examine the Wilson-Bappu relation for these systems. It has been concluded that the common activity level comes from the activity of plages and flares for both SV Cam and XY UMa systems. It has been shown that the emission and absorption features are present in the spectra of both systems most probably due to material around the systems. A strong flare has been observed on XY UMa system. The radial velocity curves have been solved and the spectral types have been revised for both systems. The Wilson-Bappu relation have been re-examined and it has been found that the line widths are varied according to the luminosity class. Moreover, it has been showed that the technique of spectral subtraction is very effective method. 2001, 143 pages Key Words : Active Close Binaries, RS CVn systems, Short Period RS CVn systems, Activity, Spectral Subtraction, Flare, Circumstellar Material, Radial Velocity Curve, Wilson-Bappu Relation, indivudial stars : SV Cam and XY UMa. * This work has been supported by BAYG-TÜBİTAK with 8 month Doctorate Grant Programe and by Armagh Observatory with 1 1 month grant.