Akdeniz bölgesinde yağışların yıllık ve mevsimlik yağış verilerindeki eğilimler ve dalgalanmalar üzerine bir inceleme
Study on the yearly and monthly variations of precipitation in Mediterranean region
- Tez No: 120213
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZGÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
V ÖZET AKDENİZ BÖLGESİNDE YAĞIŞLARIN YILLIK ve MEVSİMLİK YAĞIŞ VERİLERİNDEKİ EĞİLİMLER ve DALGALANMALAR ÜZERİNE BİR İNCELEME AKSOY, Berna Yüksek Lisans Tezi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof Dr. Mustafa ÖZGÜREL Şubat 2002, 64 sayfa Bu çalışmada Akdeniz Bölgesinde yer alan 12 istasyonun Devlet Meteoroloji îşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde tutulan yıllık ve mevsimlik yağış miktarlarına Mann-Kendall trend analizi uygulanmıştır. Bu istasyonlardan temin edilen yıllık ve mevsimlik yağış miktarlarında artma veya azalma olup olmadığı yine aynı analiz yöntemi ile araştırılmıştır. İstasyonların seçiminde, istasyonların Akdeniz Bölgesinde homojen bir dağılım göstermesi istenmiştir. Bu çalışma, 2000-2001 yıllan arasında E.Ü.Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümünde yürütülmüştür. Anahtar Sözcükler : Mann-Kendall Trend Analizi, Aylık ve Yıllık Yağış
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT STUDY ON THE YEARLY AND MONTHLY VARIATIONS OF PRECD7ITATIONS IN MEDITERREANAN REGION AKSOY, Berna Master Thesis -Division of Agricultural Structures and Irrigation Thesis Consultant -Mustafa ÖZGÜREL, Dr.Prof. February 2002, 64 pages During this study, Mann-Kendall trend analysis was applied on the yearly and monthly precipitation quantities of 12 stations taking place in Mediterranean Region which are maintained within the body of State Meteorological Affairs General Directorate. It was researched by means of the said analysis method whether any decrease exists on the quantities of precipitations. For the selection of the stations, a homogeneous distribution presentation on Mediterranean Region was sought. This study was carried out within the Agricultural Structures and Irrigation Division of Ege University Agricultural Faculty. Key Words : Mann - Kendall Trend Analysis, Monthly and Yearly Precipitation