Nesneye yönelik yeniden mühendislik
Object oriented reengineering
  1. Tez No: 120212
  2. Yazar: OĞUZ KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YASEMİN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
IV ÖZET NESNEYE YÖNELİK YENİDEN MÜHENDİSLİK KALAYCI, Oğuz Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Yasemin Topaloğlu Ocak 2002, 148 sayfa Bu çalışmada yazılımların, tasarım, gelişim ve yeniden kullanılmalarını destekleyen yeniden üretim işlemleri incelenmiştir. Yeniden üretim işlemleri, program davranışlarını koruyan ve bir takım ön koşullan sağlayan program dönüşüm işlemleridir. Yeniden üretim işlemleri, kodlama ve bakım aşamasında, kod üzerinde yapılması gereken değişikliklerle ilgilidir. Değişiklikler, sınıflar, yöntemler ve değişkenler üzerinde odaklanmaktadır. Tezde, programların davranışları korunarak, yeniden üretim işlemlerini gerçekleştiren bir araç gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen araç Java ortamında, sınıf ismi değiştirme, alt sınıf ekleme, üst sınıf ekleme, sınıf silme, yöntem ismi değiştirme, yöntem silme, yöntem ekleme, yöntem taşıma, değişken ismi değiştirme, değişken silme ve ekleme yeniden üretim işlemlerini yapabilmektedir. Bu aracı gerçekleştirebilmek için bir ayrıştırıcı ve dönüşüm işlemlerini yapabilmek için ziyaretçi deseni {visitor pattern) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECT ORIENTED REENGINEERING KALAYCI, Oğuz MSc, Department of Computer Engineeing Supervisor: Associate Professor Dr. Yasemin Topaloğlu January 2002, 148 pages - Refactoring operations which supports design, development and reuse of object oriented software are investigated in this study. Behavior-preserving refactoring operations have some preconditions which conform to program transformations operations. Refactoring operations are related to the changes that must be performed during the coding and the maintenance phase. Changes fccus on classes, methods and variables. In this thesis, a behavior-preserving refactoring tool was implemented. The Tool can perform the operations of renaming a class, removing a class, renaming a method, removing a method, adding a method, carrying a method, renaming a variable, removing a variable, adding a variable, creation of a child and a super class in Java environment. In the implementation of the tool, a parser and the visitor pattern were used for the transformation operations.