Fungusit, bitki aktivatörü ve bitki stimulantının biber bitkisinin (Capsicum annuum L. ) anatomik ve morfolojik yapısı üzerine etkileri
The Effectiveness of fungucides, plant activator and plant stimulant on anatomical and morphological structures of pepper plant (Capsicum annuum L. )
  1. Tez No: 120214
  2. Yazar: BETÜL KARAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDRET TORT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET FUNGİSİT, BİTKİ AKTİVATÖRÜ VE BİTKİ STİMULANTININ BİBER BİTKİSİNİN (Capsicum annuum L.) ANATOMİK VE MORFOLOJİK YAPISI ÜZERİNE ETKİLERİ KARAVAŞ, Betfil Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü, Botanik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Nedret TORT Şubat 2002, 106 Sayfa Bu çalışmada, Bursa, Tatkavaklı'da yetiştirilen (Capsicum annuum L.) biber bitkisine etiket öneri dozlarında fungisit olarak Quadris, bitki stimulantı olarak Crop-Set ve bitki aktivatörü olarak ISR-2000 ayrı ayrı uygulanmıştır. İlk uygulama şaşırtma sonrası olmak üzere 14 gün ara ile toplam 4 püskürtme yapılmıştır. Anatomik ve morfolojik yapıya olan etkiler incelendiğinde gruplar arası en belirgin farklılık yapraklarda gözlenmiştir. Klorofil a, klorofil b, karotenoid ve stoma indeksleri yönünden kontrol grubuna göre diğer uygulama gruplarının hepsinde belirgin bir artış olmakla beraber en fazla ISR-2000 uygulama grubunda saptanmıştır. Yaprak yüzeysel kesitleri incelenirken yer yer tek hücre, yapışık ve gelişimini tamamlayamamış stomalara ise en çok Quadris uygulama grubunda görülmüştür. Her iki hasat sonunda hastalıksız meyve sayısı ve ağırlığı açısından tüm uygulama gruplarında kontrole göre az ya da çok artış saptanmıştır. HastalıksızVI meyve sayısı, kontrol parselleri ile kıyaslandığında, Quadris parsellerinde %13.2, ISR-2000'de %89.4, Crop-Set grubunda %75.8'lik bir artış elde edilirken; hastalıksız meyve ağırlığı açısından Quadris'te %12.6, ISR-2000'de %104 ve Crop-Set'te %74'lük bir artış saptanmıştır. İstenen meyve boyu kriter alındığında, en fazla artış 1. hasatta %1 8.8 ile ISR-2000'de, 2. hasatta %7.1 ile Crop-Set uygulamalarından elde edilmiştir, îstenen meyve eni kriterlerinde ise, en fazla artış hem 1. hem de 2. hasatta sırasıyla %17 ve %14 ile ISR-2000 uygulamasında saptanmıştır. Bitki stimulant ve aktivatörlerinin biber yetiştiriciliğinde gerek pazarlanabilen miktarı ve kalitesi gerekse sağlıklı bitki açısından önemli yarar sağlayacağı kanısına varılmıştır. Anahtar kelimeler; Capsicum annuum, Fitopatoloji, Solanaceae, Capsaicinoid, Bitki aktivatörü, Bitki stimulantı, Fungisit.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT THE EFFECTIVENESS OF FUNGISIT, PLANT ACTIVATOR AND PLANT STIMULANT ON ANATOMICAL AND MORPHOLOGICAL STRUCTURES OF PEPPER PLANT (Capsicum annuum L.) KARAVAŞ, Betûl Supervisor: Prof. Dr. Nedret TORT February 2002, 106 Page In is study, Quadris as a fungicide, Crop-Set as a plant stimulant, ISR- 2000 as a plant activator were pulverized separatelly with label recommendation on pepper (Capsicum annuum L.) plants grown in Tatkavakli, Bursa, Turkey. A total 4 applications were made starting after transplanting following 14 days interval. The most variation among noticeable the groups was obtained on leaves when anatomical and morphological effects were found in all treatments compare to untreated one in terms of chlorophyll a, chlorophyll b, carotenoid and stoma index, the most increase was determined in ISR-2000 treated plants. When superficial examinations of leaves were made, single cell, abnormal, stuck stoma were found in Quadris treated plants. In both harvests, more or less increases were obtained in all treatments as to healthy fruit numbers, increases were found 13.2%, 89.4% and 75.8% in Quadris, ISR-2000 and Crop-Set respectively. The parallel results were obtained in healthy fruit weights as more weight 12.6% in Quadris, 104% in ISR-2000 and 74% in Crop-Set treated plots compare to untreated plots.vm In desired fruit leight criteria, the highest inceases were obtained in first harvest of ISR-2000 treatments as 18.8% and in second harvest of Crop-Set as 74%. When desired fruit thickness was evaluated, the most increases were measured. In both harvest from ISR-2000 treated plants. The results showed that plant stimulant and plant activator help to improve both yield and quality of pepper and concluded also promising benefits from them in healthy plants will contribute in practice of pepper growing. Key words; Capsicum annuum, Phytopathology, Solanaceae, Capsaicinoid, Plant activator, Plant stimulant, Fungicide.